USA - informacje

Internetowe małżeństwa a kwestie imigracyjne

13.03.13 16:14 | USA na co dzień
W ostatnich latach znacznie wzrosła wśród imigrantów w Stanach Zjednoczonych liczba internetowych ślubów - małżeństw zawieranych za pośrednictwem komputera przez dwie osoby znajdujące się w innych miejscach (ang. proxy marriage).

Najważniejszy powód zawierania małżeństw przez Internet to chęć zaoszczędzenia czasu i pieniędzy przez narzeczonych znajdujących się w dwóch różnych krajach. Praktyka zawierania małżeństw bez fizycznej obecności małżonków na ceremonii jest bardzo popularna wśród imigrantów z krajów islamskich. Według niektórych interpretacji zachęca do nich nawet święta księga religii muzułmańskiej - Koran.

W większości amerykańskich stanów zawieranie małżeństw przez Internet nie jest dozwolone. Te, które takie śluby uznają wymagają zwykle, by choć jeden z małżonków należał do wojska. Stany Zjednoczone uznają jednak zwykle śluby legalnie zawarte zagranicą. Gdy imigrant mieszkający w USA zawiera więc małżeństwo przez Internet z rodakiem znajdującym się w kraju rodzimym małżonków, który uznaje takie małżeństwa, jest ono oficjalnie rejestrowane w tym kraju. Problem może się jednak pojawić w przypadku załatwiania spraw imigracyjnych. Urzędnicy zwykle nie pytają o sposób zawarcia małżeństwa, ale gdy informacją tą podzielą się sami małżonkowie, może ona negatywnie wpłynąć na przebieg ich sprawy.
 
Śluby zawierane przez Internet są też krytykowane za szczególnie dużą popularność w przypadku małżeństw przymusowych. Może się z nimi wiązać szereg nadużyć, których ofiarami najczęściej padają kobiety.
comments powered by Disqus