USA - informacje

Indiana porzuci walkę o przepisy imigracyjne?

09.08.12 07:55 | Wizy do USA | Indiana
Prokurator Generalny Indiany Greg Zoeller przyznał, że jego stan najprawdopodobniej nie będzie w stanie wprowadzić i obronić serii praw imigracyjnych podobnych do odrzuconych niedawno przez Sąd Najwyższy rozwiązań zaproponowanych w Arizonie.

Niedawny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie praw imigracyjnych forsowanych w Arizonie oznacza, że stany najprawdopodobniej nie będą w stanie wprowadzać na własną rękę istotnych rozwiązań w kwestii imigracji.

- Sąd Najwyższy wyraźnie wskazał, że wprowadzanie praw imigracyjnych należy do rzadu federalnego. [...] We władzach stanowych narasta frustracja z powodu braku chęci federalnej władzy wykonawczej do zdecydowanego forsowania istniejących praw i braku inicjatywy Kongresu, by obecne prawa reformować - powiedział w oświadczeniu Zoeller.

Indiana uchwaliła niedawno prawa imigracyjne podobne do tych, które uznane zostały przez Sąd Najwyższy za niewłaściwe i jego decyzją zniesione w Arizonie. Pozwalają one m.in. na wyłączanie nielegalnych imigrantów z programów socjalnych, stypendialnych i innych powiązanych z materialnymi korzyściami. Obejmują także znacznie wyższe niż dotychczas kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów.

W sprawie decyzji Sądu Najwyższego odnośnie Arizony wypowiedział się m.in. prezydent Barack Obama. Uznał ją za właściwą, podkreślając, iż Stany Zjednoczone potrzebują gruntowanej federalnej reformy imigracyjnej, która wprowadziłaby porządek - nie pięćdziesięiu różnych praw.

comments powered by Disqus