USA - informacje

Inauguracja Obamy przyciągnęła przedstawicieli muzeum

22.01.13 11:27 | Turystyka w USA
Wczorajsza inauguracja drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy była wydarzeniem wielkiej wagi. Zaprzysiężenie pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych zgromadziło w okolicach Białego Domu rekordowe 800 tys. ludzi. Wśród nich także przedstawicieli Smithsonian's National Museum of African American History and Culture.

Muzeum, które stanie w waszyngtońskim parku National Mall, poświęcone jest w całości historii i kulturze afroamerykańskiej społeczności. Jedna z wystaw traktować będzie z kolei naturalnie o pierwszym czarnoskórym prezydencie USA. Przedstawiciele muzeum zjawili się podczas inauguracji w celu zbierania przyszłych eksponatów. Jak się okazalo, mimo nagromadzenia ton wszelkiego rodzaju pamiątek, nie było to wcale takie łatwe.

Pracownicy muzeum już od 2008 roku szukają przedmiotów, dokumentów i innego rodzaju pamiątek, które w jak najpełniejszy sposób opowiadają niezwykłą historię Baracka Obamy. Kustosz muzeum William Pretzer zjawił się na wczorajszej ceremonii przede wszystkim w poszukiwaniu wyjątkowych, ręcznie wykonanych przedmiotów, opowiadających historie i uczucia dumnych z prezydenta czarnoskórych Amerykanów. Najłatwiejsze do pozyskania były jednak głównie hurtowo produkowane i ochoczo sprzedawane na każdym rogu t-shirty, flagi itp.

- Wszędzie dookoła jest tak wiele komercyjnie produkowanych przedmiotów, że ludzie nie chcą poświęcać już czasu na przygotowanie własnych. Nasze muzeum chce przede wszystkim ukazać osobistą, intymną stronę tych wydarzeń, skoncentrować się na przeżyciach zwykłych ludzi - nie komercyjnej odpowiedzi na popularne wydarzenie.

O swojej misji Pretzer opowiedział napotkanym podczas uroczystości ludziom. Wielu wykazało zainteresowanie i obiecało oddać na potrzeby muzeum coś specjalnego. Wśród nich między innymi emerytowana nauczycielka z Chesapeake w Wirginii Peggy Shamley Christian, która przekazała mu niewielki magnes z podobizną Baracka Obamy. Christian ciężko pracowała podczas wyborów, by zmobilizować do głosowania jak największą liczbę osób.

- Czuję, że jestem częścią tego wszystkiego, tego niezwykłego, historycznego wydarzenia. Kiedyś uznawano nas za obywateli drugiej kategorii, ale dziś mamy wszelkie powody do dumy i świętowania.

Muzeum Pretzera zebrało już w sumie ponad 300 przedmiotów zwiazanych z Barackiem Obamą, w tym meble z biura kampanii wyborczej roku 2008 z Wirginii czy plakat pochodzący z Tanzanii z wielkim portretem Baracka Obamy i gratulacjami za wyborcze zwycięstwo.

Muzeum otworzy swe bramy w roku 2015, a jedna z jego największych wystaw poświęcona będzie chronologii afroamerykańskiej historii. Rozpoczną ją czasy XVI wiecznego niewolnictwa i uciemiężenia, zakończy wybór na prezydenta pierwszego czarnoskórego. Dopiero wówczas wielu zda sobie sprawę, jak wielkiego wydarzenia byli wczoraj świadkami.

comments powered by Disqus