USA - informacje

Imigranci siłą napędową rynku nieruchomości

09.04.13 18:46 | USA na co dzień | Kalifornia
Mortgage Bankers Association przygotowała raport dotyczący wpływu imigrantów na trendy na rynku nieruchomości. Wskazuje on, że w najbliższej przyszłości staną się oni głównym motorem napędowym jego rozwoju.

Raport Immigrant Contributions to Housing Demand in the United States porównuje amerykański rynek nieruchomości z dekad przeszłych ze spodziewanymi wynikami na lata 2010-2020. Według autorów, imigranci już w ostatnich dekadach w dużej mierze kształtowali popyt na nieruchomości, a w kolejnych ich wpływ będzie się tylko zwiększał.

Pomiędzy 2010 a 2020 imigranci będą stanowić 35,7% wszystkich kupców domów oraz 26,4% nowych najemców. Ich wpływ jest jeszcze silniejszy w tzw. gateway states - sześciu stanach (Kalifornia Nowy Jork, Teksas, Floryda, Illinois, New Jersey), przez które dociera do USA większość imigrantów. W Kalifornii imigranci odpowiadali w latach 2000-2010 za 82,8% sprzedaży nowych domów, w Nowym Jorku za 65,1%. Wysoko na liście stanów, których rynki nieruchomośći są najbardziej zdominowane przez imigrantów są też Ohio, Pensylwania, Massachesetts, New Jersey czy Illinois. 
 
Według wielu ekspertów aktywność gospodarcza imigrantów była bardzo ważnym czynnikiem łagodzącym kryzys na rynku nieruchomości i kryzys gospodarczy lat 2007-2009.
 
W najbliższej przyszłości wpływ imigrantów na rynek nieruchomości w całych Stanach Zjednoczonych będzie rósł. Coraz popularniejsze stają się wśród nich stany, które w poprzednich dekadach nie odnotowywały dużej aktywności imigrantów, takie jak Karolina Północna czy Georgia.
 
comments powered by Disqus