USA - informacje

Imigracja szansą na wsparcie amerykańskiego rynku pracy

19.12.12 14:56 | Praca w USA
Forbes informuje o nowych badaniach Fundacji Kauffmana. Zgodnie z ich wynikami, w Stanach można stworzyć aż 8,8 milionów nowych miejsc pracy poprzez zielone karty przyznane zagranicznym absolwentom amerykańskich uczelni.

Zdaniem Petera Cohana z Fundacji Kauffmana wysoko wykwalifikowani imigranci są bardziej przedsiębiorczy niż rodowici Amerykanie. W latach 1995-2005 aż 25% technologii, mających znaczny wpływ na amerykańską gospodarkę, było opracowywanych z udziałem imigrantów.

Większość miejsc pracy stworzonych przez cudzoziemców miałoby należeć do „firm-gazel”. Są one młode i rozwijają się bardzo szybko. Stanowią co prawda tylko 1% wszystkich firm, lecz zapewniają aż 10% miejsc pracy. Typowa amerykańska firma tworzy tylko 44 miejsca pracy rocznie, natomiast „firmy gazele” aż 88. 

Fundacja Kauffmana zaleca także wprowadzenie ustawy Startup Visa. Akt ten został odrzucony przez Kongres w 2010 r., lecz jego uznanie ułatwiłoby przejście procedury wizowej, co pozwoliłoby na wzmocnienie amerykańskiej gospodarki. Jeśli nie będzie to możliwe, powinno się poszerzyć obecny program wizowy EB-5. Cudzoziemcy inwestujący 500 tysięcy dolarów i tworzący 10 i więcej miejsc pracy, mogą zgodnie z nim ubiegać się o wizę stałego rezydenta USA lub zieloną kartę.

Forbes docenił ponadto pracę Andre Mayorkasa, szefa Urzędu Imigracyjnego (USCIS). Stworzył on stronę Entrepreneur Pathways, która pomaga młodym zagranicznym przedsiębiorcom w imigracji do USA.

comments powered by Disqus