USA - informacje

ICE nie dzieli się informacjami o ostatnich deportacjach

21.08.12 08:21 | Wizy do USA
Administracja prezydenta Obamy ustanowiła w ciągu swojej kadencji rekordy jeśli chodzi o liczbę deportacji. Latem 2011 roku doszło jednak do gruntownej zmiany polityki. Szereg przygotowywanych do deportacji nielegalnych imigrantów ostatecznie zostało w USA. Problemem okazuje się jednak poznanie szczegółów nowych kryteriów deportacji.

W sierpniu 2011 prezydent Barack Obama oznajmił, iż rząd jeszcze raz przeanalizuje sprawy ponad 300 tysięcy osób szykowanych do deportacji i oddzieli tych z kryminalną przeszłością od osób nie mających na koncie żadnych występków. Dziś trudno jednak powiedzieć kto rzeczywiście podlega deportacji, jako że ICE (Immigration and Customs Enforcement) przestało udostępniać takie dane.

Centrum badawcze Transactional Records Access Clearinghouse (TRAC) z Syracuse University przez kilkanaście miesięcy próbowało przekonać ICE, by ta przekazała im informacje dotyczące ostatnich deportacji. TRAC przekonywało, iż chce, by informacje te "mogły zostać publicznie przeanalizowane pod względem charakterystyki osób, które ICE decyduje się deportować". Wiadomo jedynie, iż w ciągu pierwszych 4 miesięcy bieżącego roku w imigracyjnych sądach rozpatrywanych jest 75044 spraw.

ICE odpowiedział w końcu, że nie jest w stanie zebrać informacji dotyczących wszystkich indywidualnie rozpatrywanych przez sądy spraw. Tłumaczenia tego nie kupuje jednak TRAC.

- Tłumaczenie ICE nie zawiera wyjaśnienia, jak to możliwe, że agencja bez truda była w stanie określić, że jest dokładnie 75044 spraw, ale nie jest w stanie użyć tych samych sposobów, by zdobyć o nich konkretnych informacji i przekazać je opinii publicznej.

comments powered by Disqus