USA - informacje

Huragan Sandy uziemił tysiące samolotów, wielka ewakuacja

29.10.12 20:16 | USA na co dzień | Nowy Jork
Linie lotnicze na całym świecie odwołują tysiące lotów z powodu Huraganu Sandy - najsilniejszego huraganu w historii, który uderzy w kontynentalną część USA. Mieszkańcy wschodniego wybrzeża oczekują uderzenia. Wciąż trwa wielka ewakuacja.

Linie lotnicze z Bliskiego Wschodu, Europy, Azji i Stanów masowo odwołują loty z i do amerykańskiego wschodniego wybrzeża. Komunikacja niemal zamarła w oczekiwaniu na Huragan Sandy, który dziś pustoszył będzie Stany Zjednoczone.  

- Każdy dzień takiego przestoju będzie kosztować linie lotnicze ok. 10 milionów dolarów - powiedział Simon Calder z "The Independent.

Do wschodniego wybrzeża huragan dotrze najprawdopodobniej o godz. 2:00 w nocy czasu polskiego, najpierw do Maryland i Pensylwanii. Zagrożone są takie metropolie jak Filadelfia i Waszyngton, a także Nowy Jork, który według najświeższych informacji może przyjąć najpotężniejsze uderzenie.

W sumie 9 stanów zdecydowało się na ogłoszenie stanu wyjątkowego. Wciąż trwa zakrojona na szeroką skalę ewakuacja. Do dzisiejszego poranka objęte zostało nią ok. 0,5 mln ludzi. Władze stanowe i federalne nawołują mieszkańców licznych odcinków wschodniego wybrzeża do ewakuacji, przekonując, że huragan może być największym zagrożeniem dla ludzkiego życia od bardzo wielu lat. Stan wyjątkowy w stołecznym Waszyngtonie ogłosił sam Barack Obama. Zarówno on jak i Mitt Romney przerwali kampanie wyborcze.

Szacuje się, że skutki huraganu może odczuć nawet 50 milionów mieszkańców USA, w grę wchodzę wielodniowe awarie prądu i szereg trudnych do przewidzenia zniszczeń:

- To nie jest zwykły sztorn. Jego rozmiary i siła mogą się okazać bezprecedensowe. Należy spodziewać się awarii linii energetycznych, powodzi i szalającego wiatru, który na pewno także przyczyni się do poważnych strat - powiedział Pensylwanii Tom Corbett.

comments powered by Disqus