USA - informacje

Głosy Latynosów dały Obamie wygraną

08.11.12 07:03 | USA na co dzień
Obserwatorzy zakończonej we wtorek batalii o prezydenturę jednomyślnie stwierdzają, że kwestia polityki imigracyjnej miała bardzo duży wpływ na ostateczny triumf Baracka Obamy. Na Demokratę zagłosowało ok. 71% Latynosów.

Wynik ten oznacza, że Obama jeszcze poprawił osiągnięcie z 2008 roku, gdy zagłosowało na niego 67% latynoskich wyborców. Romneya wsparło w tym roku ledwie 27% Latynosów, co złożyć należy na karb jego polityki sprzeciwiania się reformie systemu imigracyjnego, która umożliwiłaby nieudokumentowanym imigrantom przebywającym w USA na pozostanie tam na stałe. Romney skłaniał się raczej ku rozwiązaniu polegającemu na usunięciu nielegalnych imigrantów z USA.

Wyborcy hiszpańskiego pochodzenia i Latynosi w przeważającej mierze zagłosowali na Obamę i Demokratów, gdyż popierają Dream Act - potencjalną ustawę, która stworzy nielegalnym imigrantom ścieżkę do obywatelstwa/zielonej karty oraz wprowadzony 15 sierpnia br. przez Obamę program "odroczonej deportacji".

Wpływ Latynosów na ostateczny rezultat wyborów dał się szczególnie zauważyć w tak zwanych swing states, jak Kolorado, Floryda czy Nevada, które zadecydowały o wygranej Obamy. Ogółem osoby hiszpańskiego pochodzenia i inni Latynosi stanowili w tym roku 17% wszystkich wyborców, w 2008 roku stanowili 15% elektoratu.

comments powered by Disqus