USA - informacje

Głosowanie nad STEM jeszcze w tym tygodniu?

28.11.12 09:48 | Wizy do USA
Niewykluczone, że już w tym tygodniu Izba Reprezentantów zagłosuje nad ustawą, która zwiększy liczbę wiz imigranckich dla absolwentów kierunków ścisłych (ang. STEM - science, technology, engineering, mathematics). Proponowana ustawa ułatwi także imigrantom z zielonymi kartami sprowadzenie do USA swoich rodzin.

W tym tygodniu członkowie Izby Reprezentatów będą głosować nad ustawą H.R. 6429 o wizach STEM, przedstawioną przez Republikanina Lamara Smitha. Jeśli zostanie przyjęta, stworzy dodatkowe 55 tys. wiz dla wykształconych pracowników i studentów kierunków ścisłych.

Głosowanie nad ustawą o wizach STEM jest według wielu obserwatorów pierwszą dobrą okazją na przekonanie się czy rzeczywiście wiodące partie będą miały więcej woli, by dojść do porozumienia niż dotychczas. Po wyborczej porażce członkowie Partii Republikańskiej kilkakrotnie wspomnieli o konieczności reformy systemu imigracyjnego i możliwość pójścia nad większe kompromisy niż przed listopadowymi rozstrzygnięciami.

Zarówno Demokraci jak i Republikanie popierają ideę przyznania większej ilości wiz potrzebnym amerykańskiej gospodarce przedstawicielom nauk ścisłych - inżynierom, matematykom etc. Różniły ich jednak sposoby osiągnięcia tego celu. Republikanie postulują zniesienie Loterii Wizowej i przekazanie 50 tys. wiz z jej puli na potrzeby wiz STEM. Demokraci o zniesieniu Loterii Wizowej nie chcą słyszeć.

By przekonać Demokratów do poparcia ustawy STEM, w najnowszej wersji zawiera ona dodatkowe ułatwienia dla rodzin pracowników, którzy otrzymali zieloną kartę. Ich małżonkowie i dzieci będą mogły przebywać w USA oczekując na wydanie swoich zielonych kart. Dziś żony, mężowie i dzieci posiadaczy zielonych kart zmuszeni są czekać na wydanie wizy nawet ponad 2 lata, a nim to się stanie nie mogą przybyć do USA.

Ustawa dotycząca wiz STEM jest jedynie przedsmakiem planowanej kompleksowej reformy imigracyjnej, którą Barack Obama ma przedstawić Kongresowi w przyszłym roku.

comments powered by Disqus