USA - informacje

Firmy naciskają na Obamę w sprawie wiz STEM

09.11.12 19:08 | Wizy do USA
Wybory prezydenckie w USA za nami. Obaj kandydaci wydali podczas kampanii w sumie ponad 2 miliardy dolarów - według danych think tanku Center for Responsive Politics (CRP). Znaczną część tej kwoty wyłożyły przedsiębiorstwa, także z sektorów technicznych. Teraz od zwycięzcy Baracka Obamy będą domagać się wysłuchania swoich próśb.

Według CRP firmy z sektorów technicznych wspomogły Obamę kwotą 7,1 mln dolarów. Uczyniły to w nadziei, iż przyszły prezydent podejmie odpowiednie kroki w celu zwiększenia liczby dobrze wykształconych specjalistów na amerykańskim rynku pracy. 

- Nasz system imigracyjny zdecydowanie nie odpowiada potrzebom amerykańskiego biznesu - otwarcie przyznaje przedsiębiorca z Nowego Jorku Seth Bannon. 

Jeszcze przed zwycięstwem w wyborach Barack Obama wystosował list otwarty do nowojorskich przedsiębiorców z sektorów technicznych, w którym obiecywał, że zatrudni 10 tysięcy nowych nauczycieli matematyki i przedmiotów technicznych oraz zapewni nowojorskim firmom 2 miliony pracowników wykształconych w zawodach technicznych. Nawet jednak jeśli nowi nauczyciele zaczęliby pracować jutro, a za 5 lat na rynku pracy pojawiliby się ich uczniowie, amerykańskie firmy potrzebują pracowników już teraz. Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby wiz pracowniczych dla pracowników z zagranicy.

Republikanie zaproponowali ustawę STEM (science, technology, engineering, mathematics), która przyzna 55 tys. nowych wiz imigracyjnych (pozwalających ubiegać się o Zieloną Kartę) absolwentom kierunków technicznych i matematyki. Równocześnie ustawa zlikwidowałaby Loterię Wizowę (to właśnie wizy przeznaczone na nią trafiłyby do specjalistów). Na to nie zgadzają się Demokraci, którzy w zamian proponują ustawę Attracting the Brightest and the Best Act, która przyznałaby wizy pracownicze absolwentom kierunków technicznych na okres 2 lat. Republikanie nie popierają tego rozwiązania.

Amerykańskie firmy wierzą, iż Obama, teraz pewny już kolejnych 4 lat w Białym Domu, szybko, zgodnie z obietnicami, naprawi amerykański system imigracyjny. Niewykluczone, że zmiany w kwestii wiz pracowniczych staną się częścią dużej kompleksowej ustawy imigracyjnej, którą Obama ma zamiar zaproponować w ciągu pierwszego roku nowej kadencji.

comments powered by Disqus