USA - informacje

Festiwal kwitnącej wiśni blisko kulminacji

31.03.13 19:07 | Turystyka w USA
Podczas gdy w Polsce Święta Wielkiej Nocy obchodzimy w oryginalnej, acz niepożądanej przez większość zimowej scenerii, w Stanach Zjednoczonych w napięciu oczekuje się już kwitnących wiśni. W końcu muszą zdążyć na jedyny w swoim rodzaju National Cherry Blossom Festival w stołecznym Waszyngtonie.

Doroczny festiwal National Cherry Blossom startuje zawsze w ostatnią sobotę marca i ma na celu celebrację nadchodzącej wiosny i upamiętnienie pięknego gestu przyjaźni burmistrza japońskiego Tokio Yukio Ozakiego. Swoje apogeum osiąga na przełomie marca i kwietnia, gdy kwitną stołeczne drzewa wiśniowe. Festiwalowi towarzyszy szereg najróżniejszych inicjatyw, familijnych i romantycznych, pełnych zabawy i pełnych zadumy.

Wszystko zaczęło się w roku 1910, gdy wspomniany burmistrz Ozaki ofiarował miastu Waszyngton prezent w postaci 3000 drzew wiśniowych. Dostarczenie ich do USA okazało się nie lada wyzwaniem. Do tego drzewka pierwszej partii wysłanej jeszcze w 1910 okazały się chorowite i nie nadawały się do zasadzenia. 2 lata później wszystkie drzewka dotarły jednak do amerykańskiej stolicy i 27 marca, podczas skromnej ceremonii, pierwsza dama Helen Herron Taft wraz z żoną japońskiego
ambasadora w USA Viscountess Chindą zasadziły pierwsze dwa.
 
Dziś National Cherry Blossom to festiwal znany w całych Stanach Zjednoczonych - narodowe święto wiosny pełne wyjątkowych wydarzeń dla każdego. Liczne wystawy, koncerty i pokazy kultury japońskiej dopełnia możliwość fascynującej podróży łodzią i podziwiania z niej waszyngtońskich drzew wiśniowych oraz takich miejsc jak Kennedy Center czy pomnik Thomas Jeffersona (Jefferson Memorial). Wiele z wydarzeń związanych z festiwalem odbywa się na słynnym waszyngtońskim placu National Mall pełnym miejsc ważnych dla amerykańskiej kultury. 
 
Co roku z okazji festiwalu Waszyngton odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów z USA i nie tylko.
 
Więcej o festiwalu dowiesz się z jego oficjalnej strony. Tam też prześledzić możesz Bloom Watch - prowadzone dla każdego kolejnego roku obserwacje zakwitania stołecznych wiśni. Ostatnia faza - pełnego rozkwitu - przypada zwykle na koniec marca. W tym roku będzie to jednak naprawdopodobniej pierwszy tydzień kwietnia.
comments powered by Disqus