USA - informacje

E-Verify stanie się obowiązkiem?

01.03.13 19:18 | Wizy do USA
Wśród wielu ustaw reformujących system imigracyjnych zaproponowanych w ostatnich miesiącach w amerykańskim Kongresie znalazły się co najmniej dwie, których celem jest uczynienie systemu E-Verify bezwzględnym obowiązkiem dla wszystkim amerykańskich pracodawców.

Elektroniczny system E-Verify daje pracodawcy możliwość sprawdzenia, czy dany pracownik przebywa w USA legalnie, a więc, czy może on go zgodnie z prawem zatrudnić.

W Kongresie znajdują się obecnie dwie propozycje ustaw, które sprawią, że E-Verify stanie się koniecznością - jedna autorstwa Republikanina Phila Gingreya w Izbie Reprezentantów oraz druga autorstwa senatora Charlesa Grassleya (Accountability Through Electronic Verification Act) w Senacie. Prócz przymusowego stosowania systemu, ustawy przewidują także wyższe niż dotychczas kary dla pracodawców wciąż zatrudniających nielegalnych imigrantów.
 
Najprawdopodobniej żadna z ustaw nie zostanie przyjęta, ale bardzo możliwe jest, że znaczne części obu z nich uwzględnione zostaną w spodziewanej kompleksowej reformie imigracyjnej zapowiedzianej przez prezydenta Baracka Obamę w Las Vegas.
 
O ile dotychczas korzystanie z E-Verify nie było obowiązkowe, system stopniowo zyskuje popularność wśród pracodawców. Amerykański rząd federalny wykorzystuje ten system od 2007 roku, a w roku 2008 wymógł stosowanie go na przedsiębiorstwach, z którymi współpracuje. E-Verify stało sie też na mocy rozporządzeń stanowych obowiązkowe w Arizonie i Alabamie.
comments powered by Disqus