USA - informacje

Dziś Dzień Kolumba

Dziś Dzień Kolumba

08.10.12 14:35 | USA na co dzień
Dziś w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest federalne święto - Dzień Kolumba. Upamiętnia ono odkrycie Ameryki przez włoskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba.

W 2012 roku, kilkaset lat od odkrycia Ameryki, dla wielu Amerykanów Dzień Kolumba to po prostu kolejny dzień wolny od pracy. Wciąż jednak w wielu miejscach obchodzony jest on hucznie. Blisko 40 tys. osób weźmie dziś udział w marszu ulicami Nowego Jorku, któremu przyglądać się będą setki tysięcy nowojorczyków. W Stamford w stanie Connecticut usłyszeć można zewsząd słynne włoskie piosenki jak "Volare" czy "C'era un ragazzo". Bo też Dzień Kolumba to okazja dla Amerykanów włoskiego pochodzenia, by uczcić swój kulturowy wkład w powstanie Stanów Zjednoczonych.

Dzień Kolumba obchodzony był w niektórych częściach USA już końcem XVIII wieku. Kongres i prezydent USA Franklin Delano Roosevelt ustanowili go w 1934 roku świętem federalnym, wyznaczając obchody na 12 października. Od 1971 roku Dzień Kolumba obchodzony jest w drugi poniedziałek października.

Co ciekawe, Dzień Kolumba nie jest świętem powszechnie akceptowanym i uznawanym. Część rdzennych mieszkańców uważa odkrycie Ameryki przez Kolumba za tragedię - początek niewolnicta. Z kolei w kilku stanach - Południowej Dakocie, Nevadzie i Hawajach - nie praktykowane są jego obchody. W odróżniu od pozostałych stanów nie zamykane są więc ani szkoły ani urzędy.

comments powered by Disqus