USA - informacje

Dobre wieści z rynku pracy

07.06.13 19:07 | Praca w USA
Amerykańscy pracodawcy utworzyli w maju 175 tys. nowych miejsc pracy - wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. To więcej niż się spodziewano. Rynek pracy odnotował niezły miesiąc mimo wejścia w życie klifu fiskalnego i niejasnej sytuacji globalnej. Stopa bezrobocia wzrosła jednak minimalnie.
Stopa bezrobocia wzrosła w maju z 7,5 do 7,6%. Biorąc jednak pod uwagę, iż wiosna jest zwykle okresem szczególnego zastoju na rynky pracy, należy potraktować tak minimalny spadek jako dobry znak. 
 
W maju firmy prywatne utworzyły w sumie 178 tys. miejsc pracy, z kolei rządy federalne, stanowe i lokalne zwolniły ok. 3 tys. pracowników. W sumie daje to więc 175 tys. nowych miejsc pracy - średnio o ok. 10 tys. więcej, niż spodziewali się ekonomiści. Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w sektorach turystycznym i handlu detalicznego. 
 
Obserwatorzy przyjęli wieści z rynku pracy z ulgą. Na ich pesymistyczne prognozy wpływały m.in. szacunki korporacji ADP, która podawała, iż w maju utworzonych zostało 135 tys. miejsc pracy, a także pogłoski o stagnacji w sektorze usług. Nie bez znaczenia pozostawało też wejście z końcem lutego w życie cięć budżetowych i wygaśnięcie ulg podatkowych w ramach tzw. klifu fiskalnego. Jednak, jak mocno podkreślają, tempo w jakim amerykańska gospodarka odradza się po kryzysie gospodarczym jest zdecydowanie niewystarczające.
 
- To nienajgorsze wieści, ale jednocześnie pod żadnym względem zadawalające - powiedział Conrad DeQuadros, ekonomista z zajmującej się badaniami rynku RDQ Economics. - Wyniki nie są wystarczająco dobre, by przekonać Fed do jakichkolwiek poważnych zmian podczas czerwcowego posiedzenia. DeQuadros odniósł się do spekulacji, według których Rezerwa Federalna może rozważyć zmniejszenie ilości pieniądza w obiegu w przypadku bardzo dobrych wieści z rynku pracy, zmniejszając w ten sposób poziom inflacji.
comments powered by Disqus