USA - informacje

Dobre wiadomości z amerykańskiego rynku pracy

Dobre wiadomości z amerykańskiego rynku pracy

07.12.12 17:45 | Praca w USA
W listopadzie pracodawcy stworzyli 146 tys. nowych miejsc pracy - to dużo lepiej niż się spodziewano. Mimo niedawnego huraganu Sandy i budżetowych potyczek związanych z tzw. "fiskalnym klifem" amerykańska gospodarka odbudowuje się ostatnio w bardzo dobrym tempie.

Stopa bezrobocia spadła w listopadzie z 7,9 do 7,7% - najniższego poziomu od 4 lat. W sumie amerykańskie przedsiębiorstwa stworzyły 147 tys. nowych miejsc pracy. Równocześnie jednak aż 350 tys. Amerykanów opuściło szeregi siły roboczej, co także w dużym stopniu przyczyniło się do spadku bezrobocia. Tak duża liczba opuszczających siłę roboczą związana jest według ekspertów ze stopniowym przechodzeniem na emeryturę pokolenia "boomu demograficznego".

Według danych Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych niedawny huragan Sandy, który nawiedził wschodnie wybrzeże "nie wpłynął w znaczącym stopniu" na zatrudnienie w tamtym rejonie. 

Jeszcze niedawno ekonomiści przewidywali, iż listopad przyniesie maksymalnie 80-90 tys. nowych miejsc pracy. Spodziewano się także zwolnienia ok. 6 tys pracowników lokalnych, stanowych i federalnych władz - ostatecznie skończyło się na tysiącu.

Według ekonomisty Boba Baura z Principal Global Investors amerykańscy pracodawcy mimo wszystko wahają się przed zatrudnieniem nowego pracownika. Wielu czeka na rozwiązanie problemu "klifu fiskalnego" - automatycznego podniesienia podatków i cięcia wydatków zaplanowanego na koniec tego roku. Ten ruch, stanowiący część ustawy przyjętej w 2011 roku, spowoduje zmniejszenie się deficytu. Równocześnie jednak gospodarka znów może pogrążyć się w recesji. Demokraci i Republikanie rozmawiają o sposobach na zatrzymanie niektórych punktów "klifu fiskalnego". Odmienne podejście do opodatkowania najbogatszych uniemożliwia jednak jak na razie porozumienie.

comments powered by Disqus