USA - informacje

Dlaczego wybudowano pomniki w Mount Rushmore?

17.12.12 13:32 | Turystyka w USA
Mount Rushomore to bez żadnych wątpliwości jedna z turystycznych chlub Stanów Zjednoczonych. W górze leżącej w łańcuchu górskim Black Hills wykuto w latach 1927-1941 głowy czterech słynnych prezydentów USA. Wciąż trwają jednak rozważania na temat najważniejszego powodu powstania słynnej atrakcji.

Liczne plakaty wokół Mount Rushmore coraz mniej obawiają się przyznać, że historyk z Południowej Dakoty Doane Robinon zdecydował się na wybudowanie serii prezydenckich rzeźb w celu przyciągnięcia do opustoszałego rejonu dużej liczby turystów, jest więc tzw. tourist trap - lokacją utworzoną bezpośrednio w celu przyciągnięcia uwagi jak największej ilości turystów.

Każde prezydenckie popiersie w Mount Rushmore ma ok. 18,3 metra wysokości. Przedstawieni tam prezydenci to George Washington, którego popiersie zaczęto budować w roku 1930, Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) i Abraham Lincoln (1937).

Dziś Mount Rushmore nie tylko przyciąga co rok ok. 3 miliony odwiedzających - jest także prawdziwym symbolem stanu Południowa Dakota. Pomnik pojawia się na stanowych tablicach rejestracyjnych, a nawet na stanowej fladze. Oficjalnym mottem stanu, także obecnym na fladze, jest z kolei "The Mount Rushmore State". 

Gdy znajdziesz się w Południowej Dakocie, nie może zabraknąć cię w okolicy Mount Rushmore. A jeśli nie lubisz tłumów, odwiedź atrakcję poza sezonem turystycznym, np. w styczniu-lutym, gdy dzienna liczba odwiedzających spada z z kilku tysięcy do kilkuset. 

comments powered by Disqus