USA - informacje

Dlaczego kobiety w USA wciąż zarabiają mniej?

24.10.12 10:36 | Praca w USA
Mimo, że poziom wykształcenia i zarobków kobiet znacznie wzrósł w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 50 lat, wiąż utrzymuje się spora różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn. Z czego wynika?

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez AAUW (American Association of University Women), wśród niedawnych absolwentów wyższych uczelni wynagrodzenia kobiet wynoszą średnio 82% tych pobieranych przez mężczyzn. Raport powstał w oparciu o statystyki Departamentu Edukacji z 2009 roku.

Rezultaty tego badania są podobne do przeprowadzonych w 2011 przez Institue for Women's Policy Research, według których kobiety w USA zarabiają średnio 82,2% wynagrodzenia mężczyzny. Kobiety zarabiały mniej we wszystkich zawodach z wyjątkiem związanych z księgowością, rachunkowością i bankowością.

Według ekspertów jest co najmniej kilka powodów, dla których amerykańskie kobiety zarabiają mniej. Jednym z nich jest fakt, że kobiety wciąż wybierają zawody mniej płatne, takie jak nauczyciel, podczas gdy mężczyźni są w liczebnej przewadze w takich profesjach jak inżynier czy informatyk. Zdaniem AAUW, jeśli porównać zarobki kobiet i mężczyzn w konkretnych zawodach, różnica między ich zarobkami jest mniejsza, ale wciąż utrzymuje się na poziomie 7-8%. Kobiety rzadziej także negocjują swoje zarobki. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z wyższych zarobków swoich kolegów - wielu pracowników nie rozmawia o swoich wynagrodzeniach ani ze swoimi kolegami z pracy ani z osobami z zewnątrz - pod groźbą kar.

- Wielu ludzi myśli, że stereotypy to coś co było kiedyś, przeszłość. My dostrzegamy jednak, że one ciągle są obecne, realne - mówi Catherine Hill z AAUW.

Zdaniem Heidi Hartmann z Women's Policy Research kobiety powinny w jak największym stopniu decydować się na zawody lepiej płatne, w zakresie pielęgniarstwa, informatyki, matematyki czy inżynierii. Równocześnie rząd musi zadbać, by dawno zatwierdzone prawa o równych płacach kobiet i mężczyzn w końcu były należycie egzekwowane.

comments powered by Disqus