USA - informacje

Detroit pustoszeje

Detroit pustoszeje

05.07.12 10:32 | USA na co dzień | Michigan
Detroit, miasto leżące w stanie Michigan, zamieszkuje obecnie 713 tys. osób, a to o 25 proc. mniej niż 12 lat temu. W 2000 roku liczba mieszkańców wynosiła 951 tys. Metropolia pretenduje do miana najbardziej zrujnowanej i najszybciej pustoszejącej w USA. Na tle innych dużych miast to właśnie w Detroit jest najwięcej zniszczonych i opuszczonych fabryk, magazynów i kamienic.

Na początku XX wieku w Detroit swoje główne siedziby założyły amerykańskie koncerny samochodowe. W 1903 roku Ford Motor Company, w 1916 General Motors, a w 1925 Chrysler. Dla miasta były to lata prosperity. W 1950 roku Detroit osiągnęło swoją rekordową liczbę mieszkańców - 1,85 mln - i tym samym zajęło czwartą pozycję w rankingu największych miast Stanów Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich 60 lat liczebność mieszkańców miasta spadła o ponad 60 proc. Przyczyn tak dużego spadku upatruje się przede wszystkim w przeprowadzce ludności na przedmieścia oraz w trudnościach na rynku motoryzacyjnym i związanym z nimi wysokim bezrobociem, które zmusza ludzi do poszukiwania pracy w innych miastach i stanach.

 Detroit nie jest wyjątkiem – pustoszeje także wiele innych amerykańskich miast, takich jak Chicago czy St. Louis. W większości miast o spadkowych tendencjach wzrasta za to liczba i udział wielu mniejszości, szczególnie azjatyckich i hiszpańskojęzycznych.

comments powered by Disqus