USA - informacje

Decyzja w sprawie małżeństw homoseksualnych

Decyzja w sprawie małżeństw homoseksualnych

25.11.12 10:31 | USA na co dzień
Dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego podejmie w przyszłym tygodniu długo oczekiwaną decyzję na temat małżeństw osób tej samej płci. Sędziowie zdecydują, czy będą rozważać konstytucyjność propozycji popierających i zakazujących małżeństw gejów i lesbijek. Rozwiązania tej kwestii oczekują tysiące homoseksualnych małżeństw w całych Stanach jak i równie liczni obrońcy tradycyjnego małżeństwa.

Aktywiści na rzecz prawa do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci mają nadzieję, iż niedawne zorganizowane przy okazji wyborów referenda w czterech stanach, które zakończyły się zwycięstwem zwolenników małżeństw homoseksualnych bedą punktem zwrotnym, który w przyszłości pozwoli im zalegalizować takie małżeństwa na poziomie federalnym. Stanami, których mieszkańscy opowiedzieli sie "za" małżeństwami gejów i lesbijek są Maine, Maryland, Minnesota i Waszyngton.

Przyszłotygodniowa decyzja Sądu Najwyższego dotyczyć będzie m.in. ustawy Defense of Marriage Act (DOMA) z 1996, według której za każdym razem, gdy federalne prawo odnosi się do małżeństwa, rozumie się przez to zawsze związek pomiędzy mężczyzną i kobietą. Tym samym legalne małżeństwa osób tej samej płci pozbawione są praw i przywilejów przeznaczonych dla małżeństw hetersoseksualnych.

Pięć federalnych sądów uznało DOMA za niekonstytucyjną. Sąd Najwyższy może zdecydować się zająć jedną z tych spraw. Musi on także rozpatrzeć apel grupy kalifornijskich aktywistów popierających Proposition 8 - poprawkę do stanowej konstytucji, która zakaże małżeństw tej samej płci. Do Sądu Najwyższego trafiła też petycja z Arizony, której autorzy chcą przywrócenia stanowego prawa podobnego do DOMA.

Według większości ekspertów Sąd Najwyższy zdecyduje się podjąć spraw związanych z DOMA, najprawdopodobniej także uznając ją za niekonsytucyjną. Jako że ceni niezależność poszczególnych stanów, nie podważy z kolei Proposition 8.

comments powered by Disqus