USA - informacje

Death Valley oficjalnie najgorętsze na świecie

20.09.12 10:43 | Turystyka w USA | Kalifornia
Dokładnie w tym samym roku, w którym Stany Zjednoczone zanotowały najgorętszy miesiąc w swojej historii, jeden z ich zakątków przejął tytuł najgorętszego miejsca na ziemi.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), agenda ONZ, uznała właśnie Death Valley (Dolina Śmierci) w stanie Kalifornia miejscem, w którym ziemia doświadczyła najgorętszego dnia w swojej historii. Stało się to 10 lipca 1913 roku, gdy temperatura osiągnęła 56,7 stopnia Celcjusza (134 stopni Fahrenheita).

Death Valley otrzymało szansę na przejęcie pierwszego miejsca po unieważnieniu przez WMO poprzedniego rekordu, należącego do El Azizia w Libii z 13 września 1922 roku (58 stopni Celcujsza, 136,4 stopnia Fahrenheita). Specjalnie powołana komisja orzekła iż pomiary temperatury w tamtej lokalizacji nie spełniają wszystkich norm, zwracając uwagę między innymi na niedoświadczenie odpowiedzialnej za nie osoby, aswaltową nawierzchnię okolic pomiaru, zamiast naturalnej gleby, oraz słabą korelację tej temperatury z temperaturami notowanymi tam wcześniej i później. Rzeczywista temperatura była najprawdopodbniej 7-8 stopni mniejsza.

Wbrew pozorom tytuł najgorętszego miejsca to dla Death Valley całkiem niezła perspektywa. Dla meteorologów znaczy on mniej więcej tyle co tytuł najwyższej góry świata dla geografów.

- Death Valley znane jest jako najgorętsze, najbardziej suche i najniżej położone miejsce w Ameryce Północnej - oświadcza na swojej stronie National Park Service, zajmujący się w USA opieką nad parkami narodowymi.

Jak informuje NPS, najgorętsze lato w Death Valley zdarzyło się w roku 1996. Wówczas aż 40 dni miało tempereturę przewyższającą 49 stopni Celcjusza (120 stopni Fahrenheita).

comments powered by Disqus