USA - informacje

Darmowe parki narodowe na Dzień Weteranów

10.11.12 16:01 | Turystyka w USA
Federalna agencja National Park Service (NPS) zajmująca się amerykańskimi parkami narodowymi postanowiła włączyć się do obchodów Dnia Weteranów, zawieszając opłaty za wstęp na teren parków na 3 dni. Od dziś do 12 listopada parki odwiedzić można bezpłatnie.

Wiele z niemal 400 amerykańskich parków narodowych skrywa historyczne pola walki i inne miejsca ważne dla amerykańskiej historii wojskowości, co pozwala zarówno Amerykanom jak i zagranicznym turystom skorzystać z ciekawej promocji, równocześnie obchodząc ważne federalne święto.

Do najważniejszych z punktu widzenia historii amerykańskiej armii parków narodowych i pomników historii należą m.in.:

  • Saratoga National Historical Park - park historyczny we wschodniej części stanu Nowy Jork. Ochrania miejsce serii starć znanych jako Bitwa pod Saratogą, która miała miejsce między 17 września a 8 paźdzniernika 1777 roku. Bitwa niezwykle ważna dla historii Stanów Zjednoczonych. Zwycięstwo przyczyniło się od przeciągnięcia na amerykańską stronę Francuzów. Dzięki niej niepodległość USA była już na wyciągnięcie ręki. A polskim akcentem tej ważnej bitwy był Tadeusz Kościuszko i zbudowane przez niego słynne fortyfikacje polowe.
  • Antietam National Battlefield - chroniony obszar w okolicach miasteczka Sharpsburg w północno-zachodniej części stanu Maryland. Miejsce Bitwy pod Antietam. Stoczona 17 września 1862 roku w trakcie Wojny secesyjnej. Nazwa pochodzi od przecinającej pole bitwy rzeki Antietam Creek. Była to jedna z najkrwawszych bitew w dziejach amerykańskiej armii. Uważana często za przełomowy moment wojny, który zapoczątkował marsz sił Unii po zwycięstwo i ponowne zjednoczenie USA.
  • Fort McHenry National Monument - jeden z symboli Wojny Roku 1812, zwanej też po prostu Wojną brytyjsko-amerykańską, zlokalizowany w porcie Baltimore nad zatoką Chesapeake w stanie Maryland. W dniach 13-14 września 1814 roku te fortyfikacje w kształce pięioramiennej gwiazdy skutecznie broniły się przed atakami Brytyjczyków.
  • Shiloh National Military Park - zlokalizowany ok. 9 kilometrów na południe od Savannah w stanie Tennessee na polu Bitwy pod Shiloh (Wojna Secesyjna) obszar chroniony. Obejmuje ponad 16 tys. km2. Na jego terenie znajduje się Shiloh National Cemetery, na którym pochowano ponad 3 tys. żołnierzy. 
  • World War II Valor in the Pacific National Monument - narodowy pomnik, poświęcony dziewięciu miejscom związanych z amerykańskim udziałem w II Wojnie Światowej na terenie stanów Hawaje, Alaska i Kalifornia. Wsród nich między innymi USS Arizona Memorial (na zdjęciu) - upamiętniający miejsce spoczynku ponad tysiąca amerykańskich marynarzy, którzy zginęli na pancerniku USS Arizona podczas ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku.

Te i szereg innych lokalizacji, amerykańskich parków narodowych, miejsc i pomników historii warte są odwiedzenia nie tylko w dniach wolnego wstępu. Znacznie więcej o amerykańskich parkach narodowych dowiecie się ze stron National Park Service.

comments powered by Disqus