USA - informacje

Czy terroryści zakłócą dzisiejsze obchody Dnia Niepodległości?

Czy terroryści zakłócą dzisiejsze obchody Dnia Niepodległości?

04.07.12 14:16 | USA na co dzień
Amerykanie obchodzą dziś Dzień Niepodległości - państwowe święto poświęcone upamiętnieniu ogłoszonej dokładnie 236 lat temu, w 1776 roku, Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Tymczasem pojawiają się pogłoski, iż właśnie tego dnia terroryści mogą ponownie zaatakować Stany Zjednoczone, by zakłócić ten niezwykle ważny dzień dla każdego obywatela USA.

Mimo iż prócz plotek nie ma żadnych innych przesłanek co do ataku terrorystycznego, władze zaplanowały na dziś szczególnie silną ochronę największych zgromadzeń ludzi świętujących 4 lipca. Szczególnie w Nowym Jorku i Waszyngtonie - miastach, które ucierpiały podczas owianych upiorną sławą ataków terrorystycznych z 11 września 2001. 

Niedługo po zlikwidowaniu lidera Al-Kaidy Osamy Bin Ladena w maju 2011 roku przez odziały amerykańskiej armii, znalezione zostały na terenie jego posiadłości w Abbottabad, w Pakistanie, notatki wskazujące, iż ugrupowanie jest szczególnie zainteresowane atakami podczas ważnych dla Amerykanów dni, takich jak Dzień Niepodległości. 

Amerykańskie władze podkreślają, iż nawet pojedyncza osoba (ang. lone wolf) może dopuścić sie okrutnego ataku i doprowadzić do śmierci wielu osób. Siły specjalne, policja i wszyscy zaangażowani w bezpieczny przebieg obchodów Dnia Niepodległości pozostają w pogotowiu.
comments powered by Disqus