USA - informacje

Czołowi Republikanie mogą poprzeć reformę imigracyjną

10.02.13 20:51 | Wizy do USA
Jeden z liderów Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów Eric Cantor zapowiedział, że zamierza poprzeć ustawę, która przyzna obywatelstwo części nielegalnych imigrantów w USA.

Eric Cantor był 5 lutego gościem konserwatywnego think tanku The American Enterprise Institute. Jak powiedział w swoim wystąpieniu:

- Nadszedł czas, by umożliwić legalny pobyt w kraju tym nieudokumentowanym imigrantom, którzy trafili do USA ze swoimi rodzicami jako dzieci.

Dodał też:

- Jednym z wielkich osiągnięć naszego kraju było dojście do pełnego konsensusu, że dzieci nie powinny być karane za błędy swoich rodziców. Należy wreszcie dać obywatelstwo nielegalnym imigrantom, którzy nie znają innego domu niż Stany Zjednoczone.

Cantor do tej pory, podobnie jak większość kluczowych Republikanów, sprzeciwiał się przyznaniu obywatelstwa jakimkolwiek nielegalnym imigrantom. Większość obserwatorów jako powód przemiany wskazuje wyborczą porażkę republikańskiego kandydata na prezydenta Mitta Romneya, którzy także opowiadał się przeciwko obywatelstwu dla nielegalnie przebywających w USA i popierał tzw. self-deportation – politykę „utrudniania życia” takim osobom do tego stopnia, by same zdecydowały się opuścić kraj. Wielu uważa, iż to podejście i związane z nim niskie poparcie wśród mniejszości latynoskiej zadecydowały o jego porażce

Prezydent Barack Obama (na zdjęciu) zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Las Vegas kompleksową reformą imigracyjną. Ma ona zawierać nie tylko obywatelstwo dla nielegalnych imigrantów, ale także zmiany co do wiz pracowniczych, które umożliwią pracę w USA większej ilości zagranicznych pracowników, a nawet zmiany w Visa Waiver Program (Program Ruchu Bezwizowego), które włączą do niego Polskę.

comments powered by Disqus