USA - informacje

Coraz więcej wniosków o "odroczoną deportację"

Coraz więcej wniosków o "odroczoną deportację"

25.02.13 14:43 | Wizy do USA
Amerykański Urząd Imigracyjny ogłosił, że do 17 stycznia pozytywnie rozpatrzone zostały już 154404 aplikacje o "odroczoną deportację".

W sumie władze federalne otrzymały już ok. 400 tys. aplikacji o "odroczoną deportację". Szacuje się jednak, że warunki do skorzystania z tego programu spełnia ok. 1,7 mln nielegalnych imigrantów.

Najwięcej wniosków wpłynęło w takich stanach jak Kalifornia - ok. 110 tys., Teksas - ok. 63,5 tys., Nowy Jork - ok. 23,4 tys. czy Illinois - ok. 20 tys. Wśród wnioskujących przeważają Meksykanie - ok. 290 tys. Liczni są także obywatele Salwadoru, Hondurasu, Brazylii, Paru, Kolumbii czy Korei Południowej, nie brakuje także Polaków.

Program "odroczonej deportacji" (ang. deferred action for childhood arrivals - DACA) wystartował w sierpniu ubiegłego roku z inicjatywy administracji prezydenta Baracka Obamy i pozwala on młodym nielegalnym imigrantom, którzy przybyli do USA  jako dzieci wraz ze swymi opiekunami, ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji. W tym czasie mogą oni legalnie pracować i uczyć się w USA. Po dwóch latach będę musieli ponownie ubiegać się o "odroczenie" - program nie stanowi ścieżki do zielonej karty lub obywatelstwa i w związku z tym nie satysfakcjonuje nielegalnych imigrantów i traktowany jest przez nich jako wstęp do szerszej reformy imigracyjnej.

comments powered by Disqus