USA - informacje

Coraz mniej imigrantów wśród biznesmenów

Coraz mniej imigrantów wśród biznesmenów

04.10.12 20:57 | Wizy do USA
Jak ukazuje opublikowany dziś raport, w ciągu ostatniego roku spadła liczba nowych biznesów założonych w USA przez imigrantów. Autorzy raportu mają nadzieję, iż wpłynie on na politykę kandydatów w listopadowych wyborach prezydenckich odnośnie imigracji.

Raport nosi nazwę "America's New Immigrant Entrepreneurs: Then and Now" (pol. Nowy imigranccy przedsiębiorcy Ameryki: wtedy i dziś). Jak można się z niego dowiedzieć, w roku 2005 co najmniej jeden ze współzałożycieli 25,3% amerykańskich małych przedsiębiorstw był imigrantem. W 2011 wartość ta spadła do 24,3%. Szczególnie poważy spadek zaobserwowano w Dolinie Krzemonowej - liczba startupów, w których zakładaniu brali udział imigranci spadła z 52,4% do 43,9%.

Dane Strangler z Fundacja Kauffmana, która stoi za raportem, skomentował:

- Przez kilkanaście lat domyślaliśmy się, iż przestrzały system imigracyjny nie promuje w wystarczającym stopniu utalentowanych i gotowych do pracy ludzi, tym samym blokując ogromne pokłady siły, energii i inteligencji. Ten raport sprawia, iż wreszcie mamy na to dowód. [...] By gospodarka Stanów Zjednoczonych mogła nadal rozwijać się dynamicznie, koniecznie należy pomóc przedsiębiorcom-imigrantom, stworzyć im lepsze warunki do działania w USA.

Raport zawiera dodatkowo dane 1882 amerykańskich firm wybranych losowo. 458 z nich posiada przynajmniej jednego współzałożyciela, który jest imigrantem. Wśród nich dominują pochodzący z Indii - 33,3%, o 7% więcej niż w raporcie z 2005, 8,1% pochodzi z Chin, a 6,3% z Wielkiej Brytanii.

Szacuje się, iż od 2006 roku przedsiębiorstwa posiadające wśród założycieli co najmniej jednego imigranta stworzyły w Stanach ok. 560 tys. miejsc pracy. Imigranci najczęściej angażują się w przedsiębiorstwa innowacyjne oraz szeroko zajmujące się informatyką.

comments powered by Disqus