USA - informacje

Cięcia budżetowe odbiją sie na parkach narodowych

07.03.13 11:45 | Turystyka w USA | Kalifornia
Z końcem lutego weszły w życie postanowienia tzw. klifu fiskalnego - cięcia w budżecie federalnym połączone z wygaśnięciem różnorakich ulg podatkowych. Kongresowi i administracji prezydenta nie udało się porozumieć w sprawie zatrzymania klifu. Na cięcia przygotowuje się większość federalnych departamentów. Nie ominą one także w sumie 398 jednostek składających się na System Parków Narodowych (ang. National Park System).

System Parków Narodowych zarządzany przez federalną agencję National Park Service to w sumie 398 jednostek w całych USA, w tym m.in.: 59 parków narodowych, 76 pomników narodowych, 18 rezerwatów narodowych, 46 narodowych parków historycznych czy 78 miejsc historycznych.

Wszystkie te jednostki czeka seria cięć budżetowych. W związku z nimi skrócone zostaną najprawdopodobniej godziny otwarcia wielu jednostek. Szczególnie wrażliwe obszary mogą zostać całkowicie zamknięte przed odwiedzającymi. Zatrudnienia nie znajdą liczni pracownicy sezonowi, corocznie zatrudniani dorywczo przy pracach w parkach. Mniej będzie personelu ochrony i rzadziej opróżniane będą pojemniki na śmieci.
 
Z 59 parków narodowych najmłodszym jest ustanowiony 10 stycznia bieżącego roku decyzją prezydenta Baracka Obamy Pinnacles National Park. Położony jest kilkadziesiąt kilometrów od zachodniego wybrzeża, na terenie stanu Kalifornia, 8 kilometrów na wschów od Soledad, a 130 na południowy-wschód od San Jose. Na jego terenie znajdują sie pozostałości wygasłego wulkanu. Zróżnicowana i jedyna w swoim rodzaju przyroda parku pozwala śledzić skutki milionów lat erozji i ruchów płyt tektonicznych. Pinnacles to doskonałe miejsce dla miłośników wycieczek po górach (pasmo Gabilan) oraz jaskiniach. Spotkać tam można także rzadkiego, zagrożonego wyginięciem Kondora Kalifornijskiego.
 
comments powered by Disqus