USA - informacje

Chęć reformy imigracyjnej łączy Demokratów i Republikanów

17.08.12 08:21 | Wizy do USA
Na przestrzeni lat Republikanie i Demokraci nie zgadzali się co do metod i kierunku reform polityki imigracyjnej. Obecnie jednak większość przedstawicieli obu partii zgadza się co do tego, że obszar ten wymaga szybkich i zdecydowanych zmian.

15 sierpnia wszedły w życie forsowane przez administrację Baracka Obamy przepisy pozwalające ubiegać się dzieciom nielegalnych imigrantów o tzw. "odroczoną decyzję". Gdy ich aplikacja zostanie przyjęta, będą mieli prawo przebywać i pracować legalnie w Stanach Zjednoczonych przez okres 2 lat, po którym przyjdzie im się ubiegać o takie pozowolenie ponownie. 

"Odroczona decyzja" nie prowadzi na ten moment do otrzymania zielonej karty czy obywatelstwa. Wielu uważa jednak, że kolejne zmiany powinny pójść właśnie w tym kierunku. O nowym przepisie imigracyjnym więcej tutaj.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg spotkał się z przedstawicielami rządu i dyskutował na temat czterech obszarów, które powinno wziąć się pod uwagę przy reformie systemu imigracyjnego.  Poparcie wobec tych obszarów wyrazili członkowie obu największych amerykańskich partii:

  • Wydawać zielone karty zagranicznym studentom szkół, by mogli pracować w USA po zakończeniu edukacji - zmiana ta pomoże zatrzymać w USA utalentowaną i wykształconą siłę roboczą.
  • Zwiększyć odsetek zielonych kart wydawanych z przesłanek ekonomicznych (dziś 7%).
  • Utworzyć wizę przedsiębiorczą, pozwalająca na pozostanie w USA tym, którym uda się samemu stworzyć dla siebie miejsce pracy.
  • Utworzyć program dla pracowników sezonowych i przemysłowych, by zapobiec stratom w obszarach takich jak rolnictwo czy budownictwo.
comments powered by Disqus