USA - informacje

Za nami ceremonia otwarcia centrum Georga Busha

26.04.13 14:09 | USA na co dzień | Teksas
Wczoraj w Dallas miała miejsce ceremonia otwarcia biblioteki i muzeum poświęconych prezydenturze George'a W. Busha. Uczestniczyli w niej wszyscy żyjący prezydenci USA. Prezydentura Busha juniora wciąż jest w USA tematem bardzo kontrowersyjnym.

W skład otwartego wczoraj George W. Bush Presidental Center wchodzi prezydencka biblioteka, muzeum, instytut i biura Fundacji George'a W. Busha. Kompleks kosztował 250 milionów dolarów i zajmuje ok. 21 tys. m kw. Dla zwiedzających otwarty zostanie w środę, 1 maja.

Ceremonię otwarcia biblioteki zaszczycili wszyscy żyjący prezydenci USA: 88-letni Jimmy Carter, jego rówieśnik, ojciec Busha juniora George H.W. Bush, 66-letni Bill Clinton, obecny prezydent, 51-letni Barack Obama oraz, oczywiście, 66-letni George W. Bush. Kiedyś polityczni rywale, prezydenci co rusz udowadniali, że tak naprawdę są oddanymi sobie przyjaciółmi.
 
- By go polubić, wystarczy go po prostu poznać. Jest naprawdę dobrym człowiekiem - powiedział o Bushu Barack Obama.
 
Bush rozpoczął swoje przemówienie dowcipem, przyznając, że czasu swego niemożliwym było znalezienie go w bibliotece, nie mówiąc już o zakładaniu takowej. Były prezydent podziękował za wsparcie swojej żonie, rodzicom, byłym współpracownikom i doradcom, licznym światowym przywódcom i swojemu wice-prezydentowi Dick'owi Cheney'owi, o którym powiedział:
 
- Jestem dumny, że mogę być twoim przyjacielem. 
 
Bush jeszcze raz wrócił do czasów swej prezydentury:
 
- Przyszłe pokolenia przekonają sie kiedyś, że ja i moja administracja pozostaliśmy wierni naszym ideałom. Podwyższyliśmy standard nauczania w szkołach, obniżyliśmy podatki i podjęliśmy trudne decyzje, od których zależało bezpieczeństwo amerykańskiego społeczeństwa. Naszym priorytetem zawsze były wolność i bezpieczeństwo.
 
Bill Clinton pochwalił Busha za jego wysiłki na rzecz walki z AIDS w Afryce, a także za zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Haiti. O podobnych zasługach Busha wspominał Jimmy Carter. 
 
George W. Bush Presidental Center wpisuje się w tradycję budowania państwowych bibliotek dedykowanych kolejnym prezydentom Stanów Zjednoczonych. Władze federalne, wraz z nowootwartą, operują czternastoma tego typu obiektami.
 
Więcej o George W. Bush Presidental Center na oficjalnej stronie - bushcenter.org.
 
comments powered by Disqus