USA - informacje

Burmistrz Nowego Jorku chce od rządu 30 mld $

Burmistrz Nowego Jorku chce od rządu 30 mld $

15.11.12 10:11 | USA na co dzień | Nowy Jork
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo przedstawił zdumiewający wykaz wymagających naprawy zniszczeń dokonanych przez Huragan Sandy.

Nowojorscy urzędnicy proszą o ponad 30 mld $ pomocy, aby naprawić straty poniesione w wyniku Huraganu Sandy. Firmy przygotowują się już do podłączenia prądu ostatnim poszkodowanym gospodarstwom domowym. Centrum Long Island Power Authority (LIPA) powiadomiło, że do wtorku przywrócona zostanie energia elektryczna we wszystkich pozostałych (ok 75. tys.) domach i firmach. Inne przedsiębiorstwa energetyczne w regionie – ConEd, Public Service Enterprise Group Inc i First Energy Corp – wznowiły już w ten weekend działalność na rzecz prawie wszystkich klientów. 

Gubernator Cuomo obwinia okoliczne przedsiębiorstwa energetyczne o niekompetencję i domaga się ukarania odpowiedzialnych za przedłużające się problemy. Wyraża swoje niezadowolenie z tempa poczynionych napraw, w czym zgadza się z poszkodowanymi. Cuomo został głównym orędownikiem kwestii pozyskania dodatkowej pomocy rządowej. Ma ona należeć się nie tylko poszkodowanym obywatelom, ale też służbom ratowniczym i urzędnikom, pracującym po godzinach. Ma pokryć także naprawę publicznych mostów. 
 
W sumie w wyniku Sandy bez prądu pozostało 8,5 mln ludzi w 21 stanach. Huragan uderzył najsilniej w LIPA, uniemożliwiając dostawy energii do ponad 90% klientów. Wielu z nich otrzymało już ponowny dostęp do elektryczności. Kolejne burze spowodowały jednak ponowne odcięcie 123 000 klientów. Przedsiębiorstwa energetyczne stanęły przed ogromnym wyzwaniem ponownego podłączenia poszkodowanych. LIPA zapowiedziała jednak, że nie jest w stanie zreperować części uszkodzeń, zwłaszcza gospodarstw, które zostały dotknięte skutkami wywołąnej przez huragan powodzi.
comments powered by Disqus