USA - informacje

Biolodzy wykluczeni z projektu ustawy STEM

Biolodzy wykluczeni z projektu ustawy STEM

30.09.12 18:54 | Wizy do USA
Proponowana przez Republikanów ustawa STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) mająca na celu umożliwienie zagranicznym studentom amerykańskich uczelni pozostanie w USA po zakończeniu szkoły, która w ubiegłym tygodniu nie znalazła wystarczającego poparcia w Kongresie, wyklucza z udziału w korzyściach przedstawicieli nauk biologicznych.

Ustawa STEM utworzy nową kategorię wiz imigracyjnych dla zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni kształcących się w dziedzinach nauk ścisłych, technicznych i matematyki. Przewiduje 55 tysięcy wiz rocznie. Dopiero niedawno okazało się, iż ustawa autorstwa Republikanina Lamara Smitha wyklucza biologów. Powodem jest już wysokie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wśród przedstawicieli tej dyscypliny. 

Eksperci zgadzają się z nie eksponowaną do tej pory decyzją o wykluczeniu z programu biologów, którym trudno byłoby znaleźć w USA pracę.

Za STEM zagłosowało 20 września 257 członków Izby Reprezentantów, 158 było przeciw. Do wymaganych 2/3 głosów zabrakło jedynie 20. Za ustawą zagłosowało 30 Demokratów. Partia Demokratyczna generalnie sprzeciwia się ustawie z uwagi na to, iż jej wprowadzenie pociągnie za sobą likwidację Loterii Wizowej (wiz imigracyjnych opierających się na kryterium różnorodności).  Tak minimalna porażka ustawy STEM jest dla jest zwolenników źródłem nadziei, iż wkrótce zostanie ona przyjęte. Popierają ją m.in. amerykańskie przedsiębiorstwa. Jej wprowadzenie przez wielu ekspertów uważana jest za klucz do innowayjnej gospodarki.

Czytaj więcej o ustawie STEM.

comments powered by Disqus