USA - informacje

Bardziej restrykcyjna kontrola rynku broni palnej?

Bardziej restrykcyjna kontrola rynku broni palnej?

21.12.12 17:26 | USA na co dzień
W odpowiedzi na liczne petycje, prezydent Barack Obama zapowiedział kompleksowy plan skierowany przeciwko przemocy i dostępności broni palnej. Ma on zapobiegać w przyszłości takim tragediom, jak strzelanina w szkole podstawowej w Connecticut, w której tydzień temu zginęło w sumie 26 osób, w tym 20 dzieci.

Prezydent Obama zwrócił się do obywateli USA o pomoc w przeprowadzeniu proponowanych zmian. Jego zdaniem, złożony problem przemocy wymusza zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach i bliższe przyjrzenie się kulturze promującej przemoc.

Głównym punktem planu jest jednak wprowadzenie ustawodawstwa, które zmniejszy dostęp do broni palnej. W drugiej kolejności dotyczyć on będzie odpowiedniej edukacji, chorób psychicznych i kulturowych czynników wzmagających przemoc. Prezydent Obama zapowiedział także ograniczenie sprzedaży broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności. Ponadto mają zostać zlikwidowane luki prawne, umożliwiające kupno broni bez dokładnego sprawdzenia tożsamości.     
 
Petycję, dotyczącą zwiększenia kontroli broni w USA, podpisało aż 200 tysięcy osób. Według rządu, przepisy są obecnie jedynym sposobem na ograniczenie jej używania. National Rifle Association wyraziło także wątpliwość w skuteczność prawa, kontrolującego dotychczas użytkowanie broni palnej.
comments powered by Disqus