USA - informacje

Arizona nie wyda młodym imigrantom zasiłku i prawa jazdy

16.08.12 21:23 | Wizy do USA | Arizona
Republikańska gubernator stanu Arizona Jan Brewer podpisała w środę rozporządzenie, które zakazuje młodym imigrantom, którzy kwalifikują się do zainaugurowanego właśnie rządowego programu "odroczonej decyzji" starania się o prawo jazdy i szereg różnych stanowych korzyści.

Amerykański urząd imigracyjny (USCIS) przyjmuje od wczoraj aplikacje "odroczonej decyzji" (ang. deffered action) od dzieci nielegalnych imigrantów. Przedsięwzięcie to, wspierane przez administracje Baracka Obamy, pozwoli blisko 2 mln młodych imigrantów uniknąć deportacji. Ci, których aplikacje zostaną przyjęte, nie będą deportowani przez co najmniej 2 lata - po upłynięciu tego czasu będą mogli ponownie złożyć aplikację. Program pozwala im także legalnie pracować na terenie USA.

Gubernator Arizony Jan Brewer jest przeciwnikiem zmian w prawie imigracyjnym forsowanych przez administrację Obamy. Jak poinformowała, wczorajsze rozporządze nie ma na celu "ochronę stanu przed poważnymi finansowymi konsekwencjami, które odbiłyby się zarówno na budżecie, jak i systemie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, opłacanych z podatków mieszkańców Arizony".

W 2010 roku Arizona przyjęła kontrowersyjną ustawę, która stała się wzorem dla innych stanów próbujących zaostorzyć przepisy wobec nielegalnych imigrantów. Ustawa ta dawała m.in. policji prawo do sprawdzania statusu imigracyjnego osób, co do których zachodzi podejrzenie, że przebywają w kraju nielegalnie. Sąd Najwyższy uchylił część reguł wprowadzonych przez ustawę, lecz powyższa pozostała nietknięta.

comments powered by Disqus