USA - informacje

Aplikujący o odroczenie deportacji w ciężkiej sytuacji

Aplikujący o odroczenie deportacji w ciężkiej sytuacji

06.10.12 14:40 | Wizy do USA
Młodzi nieudokumentowani imigranci, którzy trafili do USA jako dzieci przed 16. rokiem życia mają poważny problem, by zebrać wszystkie potrzebne dokumenty do złożenia aplikacji o "odroczoną decyzję". Ciężkim zadaniem okazuje się bowiem zebranie dokumentów potwierdzających życie jako...nieudokumentowany imigrant.

Niektórzy nielegalni imigranci mają możliwość udokumentowania swoich poczynań i udowodnienia spełniania warunków uczestnictwa w programie umożliwiającym odroczenie deportacji. Do tego celu służą m.in. dokumenty znajdujące się w posiadaniu szkół, do których uczęszczali, dokumentacja medyczna bądź bankowa. Część imigrantów jednakże, w obawie przed deportacją, dbała o to, by nie pojawiać się w urzędowych dokumentach. Dziś, mimo że spełniają warunki uczestnictwa w programie, nie są w stanie tego udowodnić.

Wielu nieudokumentowanych imigrantów czeka trudna rozmowa z pracodawcą, którego poprosić muszą o zaświadczenie o zatrudnieniu.  Ci ostatni, jeśli takie wydadzą, mogą jednocześnie przyznać się, iż świadomie zatrudniali nielegalnego imigranta. Wiele zależy od sformułowania prośby przez imigranta.

- To co szczególnie poraża to desperacja i smutek tych, którzy wiedzą, iż kwalifikują się, by skorzystać z 2-letniego odroczenia deportacji, ale nie są w stanie dostarczyć potwierdzających to dokumentów - mówi Jacqueline Esposito, prawnik imigracyjny z New York Immigration Coalition. 

Gdyby tego było mało, wielu z potencjalnie zainteresowanych i spełniajacych warunki uczestnictwa w programie boi się podjąć kroki w celu złożenia aplikacji. Oznacza to bowiem poinformowanie władz o swoim nielegealnym statusie, a niewielu nielegalnych imigrantów wierzy, iż władza nie zdecyduje się w przyszłości z tej wiedzy skorzystać. Szczególnie, gdy listopadowe wybory prezydenckie wygra republikański kandydat Mitt Romney, który zapowiedzial już, iż nie będzie kontynuował deferred action.

comments powered by Disqus