USA - informacje

Aplikacje "marzycieli" wciąż czekają na rozpatrzenie

Aplikacje "marzycieli" wciąż czekają na rozpatrzenie

28.09.12 16:33 | Wizy do USA
Amerykański urząd imigracyjny (USCIS) przyjmuje aplikacje o tzw. "odroczoną decyzję" (ang. deffered action) - program ten pozwala dzieciom nielegalnych imigrantów ubiegać się o 2-letnie zawieszenie deportacji. Ci którzy spełniają kryteria uczestnictwa w programie będą mogli m.in. legalnie pracować w Stanach Zjednoczonych.

Do wczoraj USCIS otrzymał ponad 100 tys. aplikacji o tzw. "odroczoną decyzję". 63 tys. z nich są już podobno w "finałowym stadium weryfikacji". Do tej pory jednak ledwie 29 aplikacji zostało całkowicie zatwierdzonych (wraz z poinformowaniem zainteresowanych o wyniku). Uprawnieni do skorzystania z "odroczonej decyzji", nazywani "marzycielami" od ustawy reformującej system imigracyjny DREAM act, o której wejście w życie walczą, mają nadzieję, iż wkrótce tysiące z nich otrzymają upragnioną decyzję.

Według niezależnych ekspertów ok. 1,2 mln imigrantów bezproblemowo spełnia wymagania programu. Niektórzy, żyjący przez ostatnie lata w cieniu, mają problem z dostarczeniem dowodów na spełnienie niektórych wymagań. Problemem okazuje się także opłata aplikacyjna w wysokości 465$.

W związku z jednym z wymagań programu - koniecznością bycia absolwentem bądź aktualnym uczniem amerykańskiej szkoły, te ostatnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Imigranci starają się bowiem uzyskać dokumenty potwierdzające ich przynależność do placówek edukacyjnych. Poważne kłopoty zgłaszają m.in. szkoły w Los Angeles, Miami, Las Vegas, Dallas czy San Diego.

Więcej o wymaganiach niezbędnych do skorzystania z wprowadzonego 15 sierpnia br. przez administrację prezydenta Baracka Obamy programu tutaj.

comments powered by Disqus