USA - informacje

Anty-imigracyjne prawo z Alabamy nie tworzy miejsc pracy

Anty-imigracyjne prawo z Alabamy nie tworzy miejsc pracy

27.09.12 17:59 | Praca w USA | Alabama
Kontrowersyjne prawo imigracyjne wprowadzone w ubiegłym roku w Alabamie, wbrew oczekiwaniom jego zwolenników, nie przyczyniło się do utworzenia nowych miejsc pracy dla miejscowej ludności. Zakłada ono, iż nielegalni imigranci sami opuszczą kraj. Nie wszystko zostało jednak wzięte pod uwagę.

Wprowdzone 1 października 2011 roku prawo określane mianem "self-deportation" zakładało iż nielegalni imigranci, odcięci od możliwości korzystania z usług publicznych, opuszczą stan, gdyż w zaistniałych okolicznościach ciężko będzie im tam żyć.

Micky Hammon, Republikanin, który stoi za wprowadzeniem nowych regulacji, powiedział, iż głównym celem było utrudnienie nielegalnym imigrantom życia w stanie tak, by "sami się deportowali". Tym samym opuszczone przez nich miejsca pracy mogłyby zostać przejęte przez lokalnych obywateli. Według republikańskiego senatora Scotta Beasona prawo to miało "doprowadzić do odzyskania pracy przez tysiące rodowitych mieszkańców Alabamy". Stało się jednak inaczej.

Okazało się, iż agencje zatrudnienia, by zastąpić opuszczających swoje miejsca pracy nielegalnych imigrantów, głównie pochodzenia hiszpańskiego, sprowadzały legalnych imigrantów. Miejsca pracy opuszczone przez latynosów przejęli uchodźcy z Afryki, Portoryko czy Haiti.

Inne raporty wskazują z kolei, że choć poziom bezrobocia w Alabamie rzeczywiście spadł (z 8,8% do 8,5), jest to związane głównie z generalnym spadkiem liczby osób zdolnych do pracy - wielu latynoskich pracowników, nawet pomimo posiadania umów o pracę, opuściło Alabamę po wprowadzeniu kontrowersyjnego prawa.

Wprowadzone przez prawo ograniczenia wobec nielegalnych imigrantów są naprawdę surowe. Zakazują one m.in. wypożyczania czegokolwiek takim osobom. Niemożliwa stała się też dla nich rejestracja samochodu bądź uzyskanie licencji do prowadzenia działalności biznesowej. Szkoły zostały zobowiązane do sprawdzania statusu imigracyjnego swoich uczniów a pracodawcy swoich pracowników, mimo że wcześniej chętnie przyjmowali ludzi bez zadawania im tego typu pytań. Znaczna część nielegalnych imigrantów, obawiając się tego prawa, opuściła Alabamę jeszcze przez jego wejściem w życie.

comments powered by Disqus