USA - informacje

Czy amerykańskie firmy potrzebują inżynierów?

03.05.13 20:18 | Praca w USA
Według raportu opublikowanego przez think tank Economic Policy Institute (EPI) niedobór pracowników w amerykańskich sektorze technicznym, inżynierów, informatyków, matematyków itp., to mit. Z tym twierdzeniem sprzeczne są jednak wyniki badań licznych rządowych i pozarządowych organizacji.

Od przedstawicieli firm amerykańskiego sektora technicznego, w tym gigantów, jak Google czy Facebook, od dawna dobiegają głosy, że pozyskiwanie doświadczonych pracowników z zagranicy jest zdecydowanie zbyt trudne. Gdy dodać do tego zdecydowanie zbyt małą liczbę absolwentów kierunków ścisłych w USA, powstaje problem zbyt małej liczby pracowników w stosunku do potrzeb gospodarki. Economic Policy Institute uważa jednak, że niedobór pracowników w USA jest jedynie mitem. Co innego wynika z danych, które pozyskać można z rozlicznych źródeł branżowych i jednostek rządowych.

Według portalu businessinsider.com 10 największych amerykańskich firm sektora technicznego ma ponad 26 tys. wolnych etatów. Z kolei portal dice.com, segregujący oferty pracy dla informatyków i innych specjalistów technicznych, informuje o ponad 83 tys. wolnych etatach dla takich pracowników.
 
W 2012 roku Society for Human Resource Management przeprowadziło badanie, według którego aż 2/3 amerykańskich firm zatrudniających na pełen etat ma problem ze znajdowaniem odpowiednich pracowników na różne pozycje. Na szczycie listy najbardziej poszukiwanych są informatycy, naukowcy i wszelkiego rodzaju inni specjaliści nauk technicznych - przedstawiciele tzw. zawodów STEM (science, technology, engineering, mathematics - pol. nauka, technologia, inżynieria, matematyka).
 
Dane te potwierdzają analizy Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. Według Bureau of Labor Statistics co roku amerykańskie firmy będą dodawać ok.122 tys. nowych miejsc pracy w sektorze informatycznym, podczas gdy amerykański system edukacji produkuje ledwie 51 tys. odpowiednich specjalistów.
 
Odpowiedzią na problemy amerykańskiej gospodarki mogą być zmiany w systemie imigracyjnym. 2 tygodnie temu amerykańscy senatorzy w końcu przedstawili projekt ustawy, który może ułatwić amerykańskim firmom pozyskiwanie pracowników z zagranicy, upraszczając procedury i powiększając liczbę wiz nieimigracyjnych i imigracyjnych. W ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy moźe trafić on pod głosowanie.
comments powered by Disqus