USA - informacje

Amerykański talib pozwał więzienie w Terre Haute

28.08.12 11:51 | USA na co dzień | Indiana
John Walker Lindh, odsiadujący 20-letni wyrok za pomoc afgańskim talibom, oskarżył więzienie federalne w Terre Haute i jego naczelnika o łamanie ustawy gwarantującej swobodę praktyk religijnych.

Amerykański talib zeznał w poniedziałek w sądzie federalnym w Indianapolis, że więzienie poważnie ogranicza mu możliwości wypełniania codziennego modlitewnego obowiązku. Proces jest próbą zmiany polityki więzienia. Lindh (na zdjęciu) domaga się zniesienia zakazu codziennej grupowej modlitwy muzułmanów.

Lindh przynależy do hanbalickiej szkoły prawa muzułmańskiego, która zaleca odbywanie obowiązkowych modlitw wraz ze współwyznawcami. Oddział, w którym przebywa Lindh, pozwala na wspólne modły jedynie raz w tygodniu, z wyjątkiem ramadanu. W innych przypadkach więźniowie modlą się w swoich jednoosobowych celach. Lindh uważa, że przepisy te nie pozwalają mu na wypełnianie wymogów Koranu. 

Więzienie federalne w Terre Haute poważnie ogranicza kontakt więźniów ze światem zewnętrznym i monitoruje rozmowy między nimi. Jednostka posiada 55 cel, a większość więźniów to muzułmanie. Co najmniej pięciu współwięźniów poparło na piśmie pozew Lindha. 

Lindh, który urodził się w Kalifornii, na islam przeszedł jako nastolatek. W 2001 roku udał się do Afganistanu. Na 20 lat więzienia został skazany za dostarczanie usług i transportowanie materiałów wybuchowych dla obalonego w 2001 r. afgańskiego rządu talibów.

comments powered by Disqus