USA - informacje

Amerykański system imigracyjny jedną z barier rozwoju?

Amerykański system imigracyjny jedną z barier rozwoju?

20.01.13 00:35 | Wizy do USA
Przestarzały amerykański system imigracyjny jest jedną z głównych barier blokujących szybszy wzrost gospodarczy i innowacyjność - przekonuje najnowszy raport autorstwa Darrella Westa, Allana Friedmana i Waltera Valdivii z Brookings Institution.

Naukowcy z Brookings Insitution porównują w swoich badaniach m.in. liczbę urodzonych poza granicami USA przedsiębiorców w Dolinie Krzemowej w stanie Kalifornia - rejonie, w którym siedziby ma wiele znanych międzynarodowych firm, z liczbą zagranicznych przedsiębiorców w całych Stanach Zjednoczonych, przekonując w ten sposób, że obecność dużej liczby przedsiębiorców z zagranicy w dużej mierze przyczynia się do dobrych wyników ekonomicznych i wysokiego poziomu innowacyjności.

- Potrzebne są zmiany w amerykańskim systemie imigracyjnym, które zachęcą zagranicznych przedsiębiorców i inwestorów do tego, by zostali, bądź przybywali do USA, z korzyścią dla całego amerykańskiego społeczeństwa - przekonują autorzy.

Zmiany w systemie proponowane przez autorów to m.in. - możliwość osiedlenia się w USA na stałe dla zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni, przyjęcie przez USA ustawy Dream Act, która utworzy drogę do obywatelstwa dla milionów nielegalnych imigrantów w USA, likwidacja limitów wiz dla poszczególnych krajów oraz zwiększenie liczby wiz dla przedsiębiorców/inwestorów. Wszystkie te zmiany pozytywnie wpłyną na wciąż wolną amerykańską gospodarkę, przyczyniając się do powstania nowych miejsc pracy.

comments powered by Disqus