USA - informacje

Amerykański rząd wydał miliony na bezużyteczny system?

Amerykański rząd wydał miliony na bezużyteczny system?

27.08.12 20:58 | Wyjazd do USA
Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA) wydała od 2007 roku miliony dolarów na testowanie różnych systemów do wykrywania broni i materiałów wybuchowych w butach pasażerów. Przetestowane do tej pory propozycje, mimo że niektóre z nich działały już w wielu krajach, zostały przez TSA ocenione jako nieefektywne.

Jak informuje New York Times, jeden z czterech przetestowyanych systemów był już implementowany w 18 krajach. Okazało się jednak, iż w różnych lokacjach zdarzyły mu się poważny błędy i wielu pasażerów z bronią i materiałami wybuchowymi w butach było w stanie przejść przez jego zabezpieczenia.

 - Maszyny, które przetestowaliśmy nie były w stanie skutecznie wykryć wszystkich materiałów, które poszukujemy - powiedziała Lisa Ferbstein z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.

Michael Goldberg, prezes izraelskiej firmy, która przygotowała dla TSA system Magshoe przyznał, iż na dzień dzisiejszy nie istnieje technologia, która spełniałaby wszystkie wymagania rządu. Jego system, o ile dobrze radzi sobie z metalem, ma duzy problem z wykrywaniem elementów plastikowych. Z kolei maszyny X-ray nie potrafią zlokalizować cieczy czy żelów.

Dopóki nie uda się stworzyć efektywnie działającego systemy wykrywania w butach wszelkich potencjalnie niebezpiecznych elementów, nadal praktykowane będzie zmuszanie podróżujących do ściągnięcia butów.

comments powered by Disqus