USA - informacje

Amerykańscy rolnicy także czekają na reformę imigracyjną

28.03.13 13:56 | Praca w USA | Kalifornia
Amerykańscy rolnicy narzekają na niedobór rąk do pracy - bez większej ilości pracowników z zagranicy nie będzie możliwe zapewnienie, by wszystkim uprawom poświęcone zostało wystarczająco dużo czasu.

61% plantatorów, sadowników i hodowców z Kalifornii zgłosiło w ostatnim czasie niedobór pracowników. Z każdym tygodniem potrzeby są coraz większe. Szacuje się, że aby sprostać zapotrzebowaniu, w trybie natychmiastowym należałoby wysłać do Kalifornii 200 tys. pracowników do prac na polach. Ci, którzy się zgłaszają to w większości nielegalni imigranci.

O ile w latach ubiegłych nielegalni imigranci byli w stanie sprostać podaży takich pracowników w rolniczych stanach, tym razem nie będzie to w pełni możliwe - kontrola granic stała się o wiele bardziej skrupulatna, wzrasta liczba deportacji, a w niektórych stanach, jak Arizona czy Alabama, w życie weszły prawa bardzo nieprzyjazne nielegalnym.

Liczący na przyjęcie w USA w niedalekiej przyszłości ustawy reformującej system imigracyjny, zapowiedzianej przez prezydenta Obamę kilka tygodni temu w Las Vegas, mają nadzieję, że zawierać ona będzie rozwiązanie problemu z niewykwalifikowanymi pracownikami z zagranicy. Zawarty w ustawie program mógłby ułatwić sprowadzanie większej ilości takich pracowników bez konieczności przechodzenia przez długotrwałe procedury (jak wiza H-2B). Obserwatorzy zwracają uwagę, że kwestia ta jest ważna także z punktu widzenia zapewnienia wystarczającej produkcji żywności dla amerykańskiego społeczeństwa.

Zobacz Kalifornię na mapie stanów USA.

comments powered by Disqus