USA - informacje

Amerykanie żyją dłużej, lecz bardzo niezdrowo

12.12.12 09:34 | USA na co dzień
Raport amerykańskiej służby zdrowia wykazał, że obywatele USA żyją dłużej. Zmniejszyła się liczba przypadków śmiertelnych raka i chorób serca. Zwiększeniu uległa natomiast ilość przewlekłych dolegliwości, takich jak otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Raport zdrowia na 2012 r. ujawnia, że w Stanach Zjednoczonych rosną problemy związane z siedzącym trybem życia. United Health Fundation (UHC) ogłosiła, że Amerykanie żyją dłużej, lecz paradoksalnie w bardziej „chory” sposób. Badanie wykorzystało dane z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center for Disease Control and Prevention), American Medical Association, Census Bureau, a nawet FBI. Opiera się na szeregu współczynników, takich jak: nadużywanie alkoholu, choroby zakaźne, wskaźnik przestępczości, poziom publicznego finansowanie leczenia, dostęp do szczepień, ilość przedwczesnych porodów, występowanie raka i chorób serca.

Po raz szósty najzdrowszym stanem okazał się Vermont. Najwyższe miejsca w rankingu charakteryzują dobre wyniki w większości współczynników. Niestety, część stanów boryka się z wyraźnym osłabieniem aktywności fizycznej (1/4 Amerykanów prowadzi siedzący tryb życia). Ogromnym problemem pozostaje otyłość (dotyka aż 66 mln osób w USA) i zbyt częste korzystanie z używek. Bardzo słabo wypadło Missisipi. Przedostatnią Luizjanę wciąż dotyka wysoki odsetek cukrzycy. Stan ten cechuje jednak ograniczone spożywanie alkoholu i duża dostępność szczepień.

Nie należy zapominać także o przewlekłych chorobach: 30% Amerykanów cierpi na podwyższone ciśnienie krwi, 10% na cukrzycę. Zgodnie z oświadczeniem amerykańskiej służby zdrowia, problem leży w przyczynach społeczno-ekonomicznych. Wyjściem z trudnej sytuacji ma więc być szerokie działanie prewencyjne i uświadamianie społeczeństwa w kwestiach zdrowotnych.
 
Największy postęp w zdrowym sposobie życia odnotowały stany: New Jersey i Maryland, w dalszej kolejności także Alabama, Colorado, Massachusetts, Nebraska, Oklahoma i Rhode Island. Średnia długość życia Amerykanina wynosi 78,5 lat. Wzrosła więc niemal o 50% od 1900 r. Znacznie spadła natomiast liczba zgonów przedwczesnych i spowodowanych chorobami układu krążenia.

Pełne wyniki tegorocznego rankingu na www.americashealthrankings.org/Rankings.

comments powered by Disqus