USA - informacje

Amerykanie zrzekają się obywatelstwa

23.10.12 16:27 | Wizy do USA
Blisko 1800 Amerykanów zrzekło się obywatelstwa w roku ubiegłym. W tym roku najprawdopodobniej nie będzie ich mniej. Jeszcze kilka lat temu takich osób było ledwie kilkaset. Wszystkiemu winne nowe prawo podatkowe, uderzające w amerykańskich obywateli przebywających za granicą.

Jak informuje Wall Street Journal, coraz więcej Amerykanów mieszkających za granicą podejmuje drastyczny krok zrzeczenia się amerykańskiego obywatelstwa. To rezultat ustawy Foreign Account Tax Compliance Act - FATCA. Zobowiązuje ona banki krajów współpracujących z USA w zakresie jej wykonywania do przekazywania amerykańskiemu fiskusowi (IRS) informacji finansowych ich amerykańskich klientów. Ustawa wymierzona jest przede wszystkim w oszustów podatkowych.

Zagraniczne banki m.in. ze Szwajcarii, Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii obawiają się kosztów składania raportów amerykańskim władzom oraz potencjalnych kar. Wiele z nich namawia swoich amerykańskich klientów na przeniesienie swoich aktywów do innego banku a nawet odmawia usług takich jak kredyty hipoteczne.

- 2 miesiące temu dostałem szwajcarskie obywatelstwo. Wtedy też poszedłem do amerykańskiej ambasady w Bernie i oddałem moje amerykańskie - mówi Scott Schmith, zawodowy fotograf. - Nie mam nic do ukrycia, ale moje życie i praca są tutaj, w Szwajcarii.

Tak długo jak posiadał amerykańskie obywatelstwo szwajcarski bank odmawiał mu usług z uwagi na wysokie koszty stosowania się do FATCA i skomplikowane procedury z tym związane. Szczególnie zagrożone są konta osób o stosunkowo niewielkich dochodach, gdyż zyski które czerpie bank nie są wystarczające by pokryć straty. 

comments powered by Disqus