USA - informacje

Alabama odwołuje się od decyzji sądu apelacyjnego

Alabama odwołuje się od decyzji sądu apelacyjnego

12.09.12 10:16 | Wizy do USA | Alabama
Przedstawiciele władz stanu Alabama zwrócili się w tym tygodniu do Sądu Apelacyjnego 11. okręgu w sprawie przywrócenia fragmentów ustawy imigracyjnej zablokowanych wcześniej przez sąd po pozwie złożonym przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

- Apelujemy m.in. po to, by obronić bardzo ważną zasadę - powiedział gubernator Alabamy, Republikanin, Robert Bentley. - Jako gubernator Alabamy mam obowiązek bronić prawa uchwalonego w moim stanie. Sądy federalne nie powinny powstrzymywać stanów w sposób niezgodny z amerykańską konstytucją.

Administracja prezydenta Obamy pozwała stan Alabama w związku z uchwaloną przez nią ustawą imigracyjną, przekonując, że ustawa ta, podobnie jak ta uchwalona w Georgii, regulują sprawy które pozostają w gestii wyłącznie władz federalnych.

Sąd zablokował w sierpniu niektóre fragmenty ustawy imigracynej z Alabamy, zachowując jednocześnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów - pozwolenie na sprawdzanie przez policjantów statusu imigracyjnego podczas wszelkiego rodzaju rutynowych kontrol.

Mary Bauer z Southern Poverty Law Center nazwała ustawę imigrcayjną z Alabamy "nielegalną i niemoralną" i jest przekonana, że sąd apelacyjny podtrzyma swoje poprzednie orzeczenie.

- Jestem bardzo rozczarowana, że stan Alabama wciąż popiera to niesprawiedliwe i niemoralne prawo, które sprowadziło na niego chańbę i ośmieszyło go - głosi wydane przez nią oświadczenie.

comments powered by Disqus