USA - informacje

Akt proklamacji Wojny Secesyjnej na sprzedaż

23.11.12 10:10 | USA na co dzień
Dokument oficjalnego rozpoczęcia wojny Północy z Południem trafił do sprzedaży. Akt podpisany przez samego Abrahama Lincolna wyceniono na ok. milion dolarów. The Collection Raab wystawiło go na sprzedaż we wtorek wieczorem.

12 kwietnia kwietnia 1861 r. siły konfederatów rozpoczęły ostrzał Fortu Sumter przy porcie Charleston w Karolinie Południowej. Wydarzenie to zainicjowało działania wojenne między Północą i Południem. 19 kwietnia Abraham Lincoln poprzez jednostronicowy dokument (na zdjęciu) nakazał zablokowanie portów Południa. Akt dotyczył Karoliny Południowej, Georgii. Alabamy, Florydy, Missisipi, Luizjany i Teksasu. Na mocy międzynarodowego prawa oznaczał wypowiedzenie wojny.   

The Collection Raab oferuje właśnie ten dokument za 900 000 $. Wiceprezes Nathan Raab uważa, że Lincoln i jego otoczenie byli świadomi skutków wprowadzenia aktu. Wiedzieli, że blokada portów rozpocznie wojnę. Oznaczało to także suwerenność Konfederacji, czego chciała uniknąć północ. Sąd Najwyższy określił później dokument oficjalnym rozpoczęciem Wojny Secesyjnej.

Dokument przebywał przez kilka lat na wystawach w instytucjach publicznych całego kraju, w tym National Center i Abraham Lincoln Presidential Museum and Library. Przez 150 lat zachował się w dobrym stanie. Raab twierdzi, że duże zainteresowanie rzeczami Lincolna wzbudza nie tylko 150 rocznica wybuchu wojny. Dzieje się tak również ze względu na najnowszy film Stevena Spielberga "Lincoln". Produkcja opowiada o ostatnich miesiącach życia najsłynniejszego amerykańskiego prezydenta i jego próbach odnalezienia sposobu na zakończenie wojny i zjednoczenie kraju.

comments powered by Disqus