USA - informacje

Amerykanie obchodzą Memorial Day

27.05.13 20:59 | USA na co dzień
Amerykanie w całym kraju zbierają się dziś na cmentarzach, miejscach pamięci i przy pomnikach, by wspominać Amerykanów i Amerykanki, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. To właśnie na dziś przypadło w tym roku upamiętniające ich święto - Memorial Day. O jego znaczeniu przypomina prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
Prezydent Barack Obama pojawił się dziś przy Grobie Nieznanych Żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington w stanie Wirginia. Złożył wieniec i wygłosił krótką przemowę, w której przypomniał, że wojna nie jest czymś co dla USA stanowi ledwie odległą przeszłość:
 
- Gromadząc się w tym szczególnym miejscu, by oddać hołd obrońcom naszej ojczyzny nie zapominajmy, że nasz kraj wciąż znajduje się w stanie wojny. 
 
- Wciąż, gdy ginie żołnierz, jego ciało spoczywa w cichych, skłaniających do zadumy miejscach w całym kraju, takich jak to - powiedział amerykański prezydent.
 
W Narodowym Muzeum Drugiej Wojny Światowej (ang. National World War II Museum) w Nowym Orleanie w specjalnej uroczystości uhonorowano Toma Blakey'a - 93-letniego weterana II Wojny Światowej a dziś wolontariusza pracującego w muzeum. Blakey służył 82. Dywizji Powietrznodesantowej, która uczestniczyła w operacji D-Day 6 czerwca 1944 roku. W maju 1945 roku pomógł w wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Wobbelin w północno-zachodnich Niemczech. Za swoje wciąż pomnażane wobec kraju zasługi nazywany jest "żywym artefaktem". Memorial Day to także święto takich ludzi jak on.
 
- Większość z nas zastanawiała się wtedy, dlaczego tam jesteśmy, zabijając ludzi i sami będąc zabijanymi. Nie zrobiliśmy niczego, by na coś takiego zasłużyć. Gdy dotarliśmy do tego obozu, otworzyły się nam oczy - powiedział Blakey.
 
Zachęcamy do lektury artykułu o Memorial Day na naszym portalu (kliknij link poniżej).
 
comments powered by Disqus