USA - informacje

50. rocznica Ruchu na Rzecz Praw Obywatelskich

05.01.13 15:25 | Turystyka w USA | Alabama
Rok 1963 przyniósł Birmingham, największemu miastu stanu Alabama, wiele burzliwych wydarzeń. Równocześnie właśnie wtedy na dobre uformował się tam Ruch na Rzecz Praw Obywatelskich, którego efektem był przyjęty rok później Civil Rights Act, a w niecałe 50 lat później - wybór Baracka Obama na pierwszego czarnoskórego prezydenta USA. W tym roku Birmingham obchodzi 50. rocznicę tej ważnej daty.

Inicjatywy związane z obchodami 50. rocznicy dramatycznych zdarzeń roku 1963-ego odbywają się pod hasłem "Fifty Years Forward". To także nazwa uruchomionej specjalnie w tym celu strony internetowej, na której obejrzeć można mnóstwo zdjęć i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat takich wydarzeń jak wybór na stanowisko gubernatora Alabamy popierającego segregację rasową George'a Wallace'a, pisanie przez Martina Luthera Kinga "Listu z więzienia w Birmingham", jak i ataku bombowego na Kościół Baptystów przy 16. ulicy.

Strona zawiera również szczegółowe informacje na temat wycieczek "śladami Ruchu Praw Obywatelskich" i innych powiązanych zdarzeń.

Turyści zainteresowani uczestnictwem w obchodach mogą odwiedzić Civil Rights District - część centrum miasta Birmingham, w której znajduje się kilka miejsc szczególnie mocno związanych z Ruchem na Recz Praw Obywatelskich Luthera Kinga. Wśród nich między innymi wspomniany wcześniej Kościół Baptystów czy Carver Theatre - niegdyś popularne kino dla czarnoskórych, dziś teatr i dom Alabama Jazz Hall of Fame. Koniecznie odwiedzić należy też Birmigham Civil Rights Institute - potężne muzeum w całości poświęcone Ruchowi.

Civil Rights District został w ubiegłym roku wybrany przez stanowy Departament Turystki "Atrakcją Roku 2012".

comments powered by Disqus