USA - informacje

5 powodów dla których Romney nie gra czysto - Obama atakuje

5 powodów dla których Romney nie gra czysto - Obama atakuje

15.07.12 12:14 | USA na co dzień
Mitt Romney, republikański rywal Baracka Obamy w walce o prezydenturę, staje się powoli w coraz większym stopniu głównym tematem przewodnim kampanii prezydenckiej tego ostatniego. Romneya czeka ciężka batalia o swój wizerunek, która może przesądzić o wyniku tegorocznych wyborów.

Zwolennicy Obamy zaczęli posługiwać się i promować listę 5 powodów, dla których ich zdaniem należy mieć bardzo poważne zastrzeżenia co do prawdomówności i transparentności działań Mitta Romneya:

  1. Mitt Romney zwleka z opublikowaniem zeznań podatkowych z wielu lat, ignorując trwające od dekad zwyczaje w tej kwestii.
  2. Nie zamierza ujawnić osób (tzw. bundlers), które poprzez swoje wpływy pozyskują na jego kampanie miliony dolarów.
  3. Jest jedynym właścicielem firmy na Bermudach, którą rzekomo używał do znacznego zmniejszania kwot koniecznych do uiszczenia jako podatek,
  4. Do niedawna trzymał pieniądze na koncie w Szwajcarii.
  5. Nie sprecyzował, kiedy prowadził Bain Capital, firmę, która zajmowała się m.in. transferami miejsc pracy z USA do krajów taniej siły roboczej, takich jak Chiny czy Indie.

Oskarżenia te mają na celu pogłębienie wizerunku Romneya jako bogatego biznesmena, który swojego majtku dorobił się w tajemniczych okolicznościach, unikającego płacenia podatków i w swoich biznesach nie biorącego pod uwagę interesów amerykańskiego społeczeństwa. Romneya czeka więc cieżka walka, by obronić wizerunek "biznesmena z amerykańskiej ulicy", znającego problemy przeciętnego przedstawiciela klasy średniej.

comments powered by Disqus