USA - informacje

Kobieta pierwszym otwarcie homoseksualnym generałem w armii USA

Kobieta pierwszym otwarcie homoseksualnym generałem w armii USA

13.08.12 08:09 | USA na co dzień
Tammy S. Smith, 49-letnia oficer amerykańskiej armii została w ostatni piątek awansowana na generała brygady. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż gwiazdkę do jej oficerskiego munduru przypięła jej żona Tracey Hepner. Tym samym pani Smith stała się pierwszym w amerykańskiej armii generałem oficjalnie informującym o swojej homoseksualnej orientacji.

Uroczysta ceremonia awansu generał Smith odbyła się na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Tracey Hepner, żona generał, jest współtwórcą powołanej w ubiegłym roku Koalicji Militarnych Partnerów i Rodzin, która „oferuje wsparcie, pomoc prawną, edukacyjną i materiałową gejom, lesbijkom, biseksualistom i osobom, które zmieniły płeć należącym do armii i ich rodzinom”. Para pobrała się w marcu 2011 roku.

Aż do 20 września ubiegłego roku w amerykańskiej armii obowiązywała w kwestii homoseksualizmu w armii tzw. zasada” Don’t ask, don’t tell” (ang. Nie pytaj, nie opowiadaj). Dopiero zmiany w federalnym prawie umożliwiły jej zniesienie.

Generał Smith nie udzialała w ostatni weekend wywiadów, jednak jak przyznała w oficjalnym oświadczeniu, choć Departament Obrony uczynił seksualną orientację materią prywatną, „uczestniczenie wraz ze swoimi rodzinami w tradycyjnych ceremoniach takich jak promocja wojskowa uznawane jest za powszechny zwyczaj i jest spodziewane po liderze”.

Generał Smith służy obecnie w Waszyngtonie jako jeden z czołowych zwierzchników Armii Rezerwowej. Od grudnia 2010 do października 2011 przebywała w Afganistanie jako dowódca ds. Armii Rezerwowej. 

comments powered by Disqus