USA - informacje

"47% Amerykanów to ofiary losu, żyjące na koszt państwa"

18.09.12 19:41 | USA na co dzień
Liberalny magazyn Mother Jones zamieścił w Internecie wideo ze spotkania Romneya z darczyńcami, który może okazać się decydującym ciosem grzebiącym szanse Republikanina na zwycięstwo w listopadowych wyborach. Romney nazywa w nim Amerykanów głosujących na Obamę "ofiarami losu" i uważa, iż "martwienie się o los tych ludzi nie należy do jego obowiązków".

W opublikowanym przez Mother Jones wideo Mitt Romney stwierdził, że 47% Amerykanów "w ogóle nie płaci podatku dochodowego". Powiedział też, że nigdy nie zdoła ich przekonać, aby "wzięli za siebie odpowiedzialność".

Romney kontynuował, mówiąc, iż ludzie ci "są uzależnieni od rządu, wierzą, że są ofiarami i są przekonani, że rząd powinien się nimi zaopiekować, a także, iż mają pełne i bezdyskusyjne prawo do opieki zdrowotnej, jedzenia, mieszkania i wszystkiego na co mają ochotę". Romney narzekał też na znaczenie kwestii rasy w wyborach, zakładając, że latynosi oddadzą swoje głosy na Obamę bez względu na wszystko, dokładnie tak samo jak 4 lata temu Afroamerykanie.

Tłumacząc się ze swojej wypowiedzi, Romney oświadczył jedynie, że pewne fragmenty mógł ująć inaczej, ale jak najbardziej podtrzymuje wszystko to co powiedział. Republikanin przekonywał przede wszystkim, iż miał na myśli, iż Amerykanów, którzy nie płacą podatków nie przekona wysuwana przez Republikanów propozycja ich obniżenia. 

Eksperci przekonują, iż słowa Romneya o nie płaceniu podatków przez 47% Amerykanów nie są zgodne z prawdą. Co prawda w 2011 roku 46,4% Amerykanów nie płaciło federalnego podatku dochodowego, jednak większość z nich wciąż płaciła podatki na opiekę społeczną i Medicare i tylko 18,1% rzeczwiście nie płaciło żadnych podatków, ale nawet od nich należy odliczyć emerytów i osoby zwyczajnie biedne.

Poniżej film z wypowiedzią Romneya z angielskimi napisami (omawiana część od 2:40)

 

comments powered by Disqus