Nauka w USA

Czy każdy może nauczyć się języków samodzielnie?

18.07.17 15:32
Wiele osób jest przekonanych, iż samodzielna nauka języka obcego jest bezskuteczna. Warto tu zadać pytanie - a czymże jest samodzielna nauka? Czy do poznania słownictwa lub gramatyki potrzebny jest kurs? Nawet uczęszczając na kurs językowy, naszym zadaniem jest przecież nauczyć się samodzielnie tego, co wskaże nauczyciel.

Mając podręczniki podzielone na lekcje, uczymy się etapami języka obcego dokładnie w taki sam sposób jak w szkole językowej. Zazwyczaj przecież, jeśli czegoś się uczymy, robimy to w sposób samodzielny, prawda? Dotyczy to również ćwiczeń i zdobywania umiejętności językowych.

 

 

Czy nauczyciel zawsze jest niezbędny?

 

Zanim odpowiemy na to pytanie, określmy jaką rolę spełnia nauczyciel w nauce języka. Po pierwsze, sprawdza naszą wiedzę i w ramach potrzeby ją koryguje. Po drugie, przedstawia w sposób słowny zagadnienia i tematy lekcji a po trzecie, motywuje wystawiając oceny. A teraz warto odpowiedzieć sobie indywidualnie na wyżej zadane pytanie. Czy nauczyciel jest konieczny jeżeli posiadamy odpowiednie materiały do nauki? Oczywiście odpowiedzi zapewne będą różne i będą one efektem przede wszystkim predyspozycji jakie dana osoba posiada takich jak motywacja, upór w realizacji celu czy systematyczność. Dla osób które potrzebują wsparcia podczas samodzielnej nauki języka, istnieją specjalne kursy mające na celu pomoc w organizacji samodzielnej nauki. I tak na przykład ucząc się z kursami angielskiego ESKK, otrzymujemy materiały do nauki, opiekę zdalną nauczyciela oraz możliwość rozmowy z native speakerem.

 

 

Zalety samodzielnej nauki języka

 

Jakie są zalety samodzielnej nauki np. języka angielskiego? Przede wszystkim uczymy się w stosownym dla nas czasie. Nikt nie mówi nam, w jakich godzinach powinniśmy się uczyć. Drugim elementem jest oszczędność. Samodzielna nauka to koszt materiałów do nauki. I jest to jedyny wydatek jaki nas czeka chcąc nauczyć się np. angielskiego. Samodzielna nauka to także wybór najlepiej dopasowanej metody zdobywania wiedzy. Nikt nie narzuca nam w jaki sposób mamy się uczyć, o jakiej porze i w jakim miejscu. Czwartą zaletą jest nagradzanie się za postępy w nauce. Jest to także forma motywacji, bowiem wiedząc w jaki sposób zrekompensujemy sobie czas przeznaczony na efektywną naukę, chętniej się edukujemy. Prosty przykład: Mamy nauczyć się 30 słówek, jeśli to zrobimy, pójdziemy do kina na fajny film.

 

A jakie są wady samodzielnej nauki?

 

Jak wspomniano wcześniej, nie każdy posiada predyspozycje aby samodzielnie uczyć się języka. W tym przypadku pozostaje konieczność zapisania się do stacjonarnej szkoły językowej i regularnego uczęszczania na lekcje. Zaletą tejże opcji nauki jest to, że kontakt z nauczycielem mamy na każdej lekcji. Są także osoby, które lepiej przyswajają wiedzę w grupie. Tu również stacjonarna szkoła języków jest najlepszą alternatywą nauki.

comments powered by Disqus